Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 13:27:50 -6h
Tokio (Japonia) 03:27:50 +8h
Sydney (Australia) 04:27:50 +9h
Londyn (Anglia) 18:27:50 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

21.03.2019 12:31 czwartek

Sytuacja rynkowa
 

Wall Street zorientowany był w dniu wczorajszym na decyzję w kwestii stóp procentowych oraz projekcje co do kolejnych podwyżek. Fed jednomyślnie pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (2,25-2,5%), mediana głosów w sprawie podwyżek stóp wynosi zero w 2019 roku oraz jeden w 2020 roku. Dodatkowo Fed przewiduje redukcję sumy bilansowej do końca września i wyprzedaż posiadanych obligacji w zwolnionym tempie 15 mld USD miesięcznie wobec 30 mld USD poprzednio. Według projekcji wzrost gospodarczy Stanów w 2019 roku spowolni do 2,1% z 2,3% zakładanych w grudniu. Takie informacje spowodowały spadek głównych indeksów. 

Z jednej strony obniżka stóp procentowych pobudza gospodarkę i jest dobrym impulsem do wzrostu wartości akcji, ale z drugiej przyczyna, która stoi za brakiem podwyżek (spowolnienie gospodarcze) ten wzrost niweluje
. Potwierdzeniem na to jest dodatkowo obniżenie projekcji wzrostu światowego PKB przez agencję Fitch z 3,1%do 2,8%. W kwestii wojny handlowej, prezydent USA oświadczył, że cła pozostaną nałożone na Chiny do czasu, aż będzie przekonany, że Chiny wywiązują się z warunków umowy, na co Chiny, według doniesień Bloomberga, wycofują się ze swoich ustępstw w kwestii ochrony własności intelektualnej.
 
Na warszawskiej giełdzie lekkie spadki na WIG20 a na pozostałych indeksach brak zmian lub lekkie zwyżki. Wśród największych spółek najmocniej rosło Dino, najbardziej spadał Lotos. Zarząd PKN Orlen rekomenduje wypłatę 3,5zł dywidendy na akcję, co spowodowało lekką redukcję spadków kursu. Natomiast zarząd PKP Cargo rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 1,5zł na akcję. Spółka przewiduje, że EBITDA przyrośnie o ok. 27% w 2019 roku. Dodatkowo zapowiada zakup 936 nowych wagonów do przewozów intermodalnych. 

 
Zakup wagonów jest kluczową inwestycją w projekcie, na który spółka otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych. Bogdanka miała w 2018 r. 53,8 mln zł zysku netto wobec 667,9 mln zł rok wcześniej i 469,2 mln zł EBITDA wobec 708,9 mln zł w 2017 roku. PKO BP wysłało komornika do zajęcia części majątku Ursusa. Cyfrowy Polsat opublikował wyniki przewyższające oczekiwania. Swoje wyniki finansowe opublikuje w dniu dzisiejszym Enea, GTC, PKN Orlen i Neuca. 
 
Nastroje globalne nie wspierają polskich kupujących, ale też mocno nie oddziałują na spadki. Na rynku widoczna jest chwilowa konsolidacja. Zarówno strona popytowa jak i podażowa ma szanse na przeważenie na dzisiejszej sesji z naciskiem na tę pierwszą. 
 
 
BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 7: Konrad Okła - REITy   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #40
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: