Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:06:40 -6h
Tokio (Japonia) 02:06:40 +8h
Sydney (Australia) 03:06:40 +9h
Londyn (Anglia) 17:06:40 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

200

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

22.03.2019 13:31 piątek

Informacje gospodarcze
 

Z kraju:
 
Większość członków Rady Polityki Pieniężnej podtrzymuje, że biorąc pod uwagę aktualne informacje z gospodarki, prawdopodobna jest stabilizacja stóp proc. w kolejnych kwartałach - wynika z opisu dyskusji na marcowym posiedzeniu RPP.
 
Rada uważa, że w kolejnych kwartałach nastąpi stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB, a inflacja pozostanie umiarkowana.
 
W I kw. tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o co najmniej 11 r/r - ocenia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
 
Biorąc pod uwagę policy mix, pakiet fiskalny będzie nas mobilizował do tego, aby pod koniec roku pomyśleć o lekkim zacieśnieniu polityki pieniężnej - powiedział członek RPP Eugeniusz Gatnar.
 
W najbliższych miesiącach nie grozi Polsce wzrost cen żywności, choć nieznacznie zmiany będą - poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
 
Po czwartkowym przetargu zamiany stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto 2019 roku wynosi 64% - poinformowało Ministerstwo Finansów.
 
Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lutego 2019 r
. wyniosło 963,3 mld zł, czyli o 8,9 mld zł (0,9%) więcej m/m - szacuje Ministerstwo Finansów.
 
Na przetargu zamiany MF odkupiło obligacje OK0419, PS0719, DS1019 i WZ0120 łącznie za 7.123,883 mln zł, a sprzedało papiery OK0521, PS0424, WZ0524, WZ0528 i DS1029 łącznie za 7.219,624 mln zł - poinformował resort w
komunikacie.
 
Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec lutego 2019 roku 7.019 mln euro wobec 6.993 mln euro na koniec stycznia 2019 r. - wynika z danych NBP.
 
Ze świata:
 
Dziś o 10 w strefie euro opublikowany zostanie bilans płatniczy za styczeń.
 
Dziś o 10:30 w strefie euro opublikowane zostaną wstępne indeksy PMI dla usług i przemysłu za marzec.
 
Dziś o 14:45 w USA opublikowane zostaną wstępne indeksy PMI dla usług i przemysłu za marzec.
 
Dziś o 15:00 w USA opublikowana zostanie sprzedaż nowych domów za luty.
 
Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 5 - poinformował bank w komunikacie w czwartek.
 
Ostatnia sesja
 
Korekta po środowych ruchach
 
W czwartek emocje po ostatnim spotkaniu Fed nieco opadły. EUR-USD skorygował środowe wzrosty prawie o połowę. Z jednej strony inwestorzy zaczęli wyceniać powody złagodzenia retoryki Fed, wynikające głownie z pogorszenia
się amerykańskiej koniunktury, ale siłę euro dodatkowo mogły osłabiać przeciągające się dyskusje nad Brexitem i wciąż utrzymujące się ryzyko wyjścia UK z UE bez porozumienia. Po stronie danych wczoraj na rynek napłynęły
głownie krajowe odczyty. 

Zobacz także: Komentarz poranny 22.03.2019


Pozytywnie zaskoczyła zarówno sprzedaż detaliczna jak i produkcja przemysłowo-budowlana, co utrzymuje szansę utrzymanie wysokiego momentum krajowej gospodarki w 1q br. Niestety złoty pozostawał wczoraj głownie zależny od nastrojów globalnych, a te przy odreagowaniu dolara ciążyły walutom regonu EM. Tym samym krajowa waluta lekko cofnęła się wczoraj zarówno do euro jak i dolara. Na długu z kolei zyskały wczoraj niemieckie Bundy nadrabiające efekt Fed-u, natomiast amerykańskie Treasuries pozostały stabilne. W kraju, po porannym umocnieniu dziesięciolatki po krajowych danych powróciły w granice odniesienia.
 
Dzisiejsza sesja 
 
Dziś wstępne PMI za marzec
 
Ostatnia sesja tygodnia otwiera się w umiarkowanych nastrojach, a o przebiegu dnia mogą zadecydować reakcje na istotne dziś dane. Przed południem pojawią się wstępne odczyty PMI dla usług i przemysłu dla strefy euro, a po południu
analogiczne odczyty w USA. W Europie kluczowe mogą się dziś okazać informacje z frontu negocjacji UE-UK i planowanym terminie przesunięcia Brexitu. W tym układzie rodzime aktywa nie pozostaną oderwane od sentymentu globalnego, co w przypadku umocnienia euro może sprzyjać i złotemu. Dług z kolei powinien pozostać mocny po tegotygodniowej zmianie podejścia Fed. 
 
BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: II. 2019   Mateusz Namysł, #34 PODSUMOWANIE MIESIĄCA (08.03.2019)
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: