Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 17:31:59 -6h
Tokio (Japonia) 07:31:59 +8h
Sydney (Australia) 08:31:59 +9h
Londyn (Anglia) 22:31:59 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Na zachodzie lepiej

05.04.2019 14:29 piątek
Theresa May zapowiedział nową datę opuszczenia Unii na 30 czerwca. Urzędnicy unijni nie są na tyle optymistyczni i proponują realniejsze wydłużenie. Produkcja przemysłowa spada wolniej niż sądzono.
 
Przedłużenie terminu Brexitu do 30 czerwca?
 
Zbliżający się termin 12 kwietnia i brak perspektyw na rozwiązanie problemu spowodował to, o czym wszyscy wiedzieli - przedłużenie terminu. Theresa May wystąpiła właśnie z wnioskiem o wyjście Wielkiej Brytanii z UE 30 czerwca. Problem w tym, że wymaga on zgody wszystkich 27 państw członkowskich. Jak zauważają analitycy, pierwsze posiedzenie nowego europarlamentu jest dopiero w lipcu. W rezultacie Wielka Brytania wzięłaby udział w wyborach, ale już bez własnych europosłów
. Inwestorzy widząc kolejne niepewne ruchy, znów rozpoczęli wycofywanie się z brytyjskiej waluty. 
 
Unijne reakcje na Brexit
 
Ze strony unijnej padła właśnie propozycja elastycznego przedłużenia terminu o 12 miesięcy z możliwością jego skrócenia. Powodem jest niechęć do krótkich terminów, w których stawia się przegraną sprawę na ostrzu noża po czym znów trzeba go przesuwać. Skoro nie udało się uzyskać porozumienia do końca marca, termin 12 kwietnia był niesamowicie optymistyczny. Porozumienie zostało już trzykrotnie odrzucone i wątpliwym jest, by teraz nagle udało się zebrać dla niego bez wyraźnych zmian większość.
 
Niespodziewanie lepsze dane z Niemiec
 
Produkcja przemysłowa w Niemczech spada w ujęciu rocznym o 0,4%. Co w tym dobrego? Miesiąc temu spadała o 2,7% - to wyraźna poprawa. Analitycy spodziewali się spadku 1% większego niż obecny. W rezultacie pomimo spadku produkcji przemysłowej inwestorzy odebrali te dane jako dobry sygnał, umacniając euro względem dolara. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na parze EUR/USD znajdujemy się blisko dwuletnich minimów. W rezultacie każde trochę lepsze dane mogą być okazją do korekty.
 
Dzisiaj W Chinach Święto Zmarłych, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - sytuacja na rynku pracy.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Albert "Longterm" Rokicki, #113 PYTANIA DO LONGTERMA (15.03.2019)   MEANDRY BIZNESU: Tomasz Czechowicz
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: