Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 13:48:48 -6h
Tokio (Japonia) 03:48:48 +8h
Sydney (Australia) 04:48:48 +9h
Londyn (Anglia) 18:48:48 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

11.04.2019 10:41 czwartek

Informacje gospodarcze
 

Ze świata:
 
27 krajów UE i Wielka Brytania zgodziły się na unijnym szczycie w Brukseli na przedłużenie brexitu do 31 października br. Odroczenie ma być elastyczne, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło opuścić UE przed tą datą.
 
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku.
 
EBC podtrzymał też forward guidance dla stóp proc. - pozostaną one bez zmian co najmniej do końca 2019 r.
 
Europejski Bank Centralny rozważy, czy istnieje potrzeba, by efekty oddziaływania ujemnych stóp proc
. były złagodzone - powiedział na konferencji Mario Draghi, prezes EBC.
Bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostaje nadal przechylony na stronę negatywną - powiedział na konferencji Mario Draghi, prezes EBC.
 
Większość członków FOMC uważa, że ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB uzasadniają wstrzymanie podwyżek stóp proc. w 2019 r. - wynika z protokołu z marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. W dokumencie wskazano, że kilkoro
członków Rezerwy uważa, że zmiany stóp procentowych mogą pójść w obu kierunkach, zarówno w górę jak i w dół.
 
Działania, jakie podejmuje amerykańska Rezerwa Federalna są zależne od podawanych wskaźników makro, nie uwzględniają komentarzy z Białego Domu - powiedział gubernator Rezerwy Federalnej Randal Quarles.
 
Ostatnia sesja
 
EBC nie zmienił forward guidance, ale widzi ryzyka
 
W środę rynki żyły oczekiwaniem na komunikat EBC. Niestety bank nie dostarczył nowych argumentów, pozostawiając stopy procentowe na niezmienionym poziomie a także forward guidance, co nie oznaczało jednak braku reakcji rynkowych. Bank rozważy, czy istnieje potrzeba, by efekty oddziaływania ujemnych stóp proc. były złagodzone. M Draghi zaznaczył jednak, że w ocenie EBC bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostaje nadal przechylony na stronę negatywną. W efekcie EUR-USD osłabił się przejściowo w okolice 1,1239, jednak dość szybko wrócił do poziomów sprzed konferencji prasowej EBC. 

Wieczorem minutki z Fed potwierdziły, że większość członków FOMC uważa, że ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB uzasadniają wstrzymanie podwyżek stóp proc. w 2019 r. Powyższe nie miało już jednak większego przełożenia na rynku walutowym, co dla EUR-USD oznaczało lekkie umocnienie w skali całego dnia i zostało wykorzystane przez złotego do umocnienia. Na długu wydźwięk spotkania EBC lekko umocnił rynki bazowe i
krajowe dziesięciolatki.
 
Dzisiejsza sesja 
 
Brexit się opóźni
 
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się spokojnych nastrojach pomimo informacji o zgodnie UE na przedłużenie czasu na negocjacje ws. Brexitu do maksymalnie 31 października, jednak UK może opuścić Unię wcześniej. Powyższe oddala w czasie ryzyko niekontrolowanego Brexitu co lekko sprzyja euro.

Zobacz także: Komentarz poranny 11.04.2019

Tymczasem poranne dane o niemieckiej inflacji w marcu potwierdziły hamowanie inflacji co może rzutować na oczekiwania do utrzymania gołębiego podejścia EBC i jednocześnie ograniczać potencjał umocnienia euro, sprzyjając jednocześnie długowi. W tym kontekście spodziewany się dziś utrzymania odreagowania złotego i długu. 
 
BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
#4 Śniadanie Inwestorów: CCC SA   #BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: