Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:34:30 -6h
Tokio (Japonia) 08:34:30 +8h
Sydney (Australia) 09:34:30 +9h
Londyn (Anglia) 23:34:30 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

166

Czarne złoto w górę

12.04.2019 15:20 piątek

Poznaliśmy wstępne odczyty na temat wzrostu PKB w Niemczech. Jest słabiej niż wcześniej prognozowano, ale to wciąż wzrost. Kolejny tydzień wzrostu cen ropy naftowej.

Niemiecka gospodarka zwalnia

Wstępne prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok u naszych zachodnich sąsiadów zmierzają do 0,5%. Jest to spowodowane znacznie gorszą kondycją eksportu w związku z wojną handlową USA. Co ciekawe prognozy nie przewidują większego kryzysu, gdyż na 2020 rok zapowiadanych jest już 1,5% wzrostu gospodarczego. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na kalendarz gdzie aż cztery święta mają wypaść w weekendy. W rezultacie spora część tego wzrostu to po prostu większa ilość dni pracy. Inwestorzy spodziewali się słabszej informacji stąd podchodzą do niej spokojnie. Oficjalne dane mają się pojawić co prawda dopiero w środę, ale wątpliwe jest by były one istotnie różne od tych. To najprawdopodobniej dopiero na nie jednak zareagują waluty.

Ropa naftowa wciąż w górę

Rynki zapomniały już o przecenie czarnego złota z końca 2018 roku, kiedy to surowiec spadał w okolice 50 dolarów za baryłkę

. Obecnie po 6 tygodniach wzrostów jest niemal 20 dolarów wyżej. Co powoduje nagłe zmiany nastawienia inwestorów do ropy? Po pierwsze konflikt handlowy Chiny-USA do grudnia eskalował. W grudniu doszło jednak do tzw. “zawieszenia broni”. W tym czasie rozmowy okazały się wystarczająco konstruktywne by inwestorzy zaczęli wierzyć w łagodzenie konfliktu a nie jego eskalację. W rezultacie popyt na ropę zaczął rosnąć co w połączeniu z sankcjami oraz spadkiem produkcji u kilku ważnych producentów spowodowało, że ceny rozpoczęły marsz w górę.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.plInne artykuły z tego działu: Inne artykuły: