Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:00:47 -6h
Tokio (Japonia) 02:00:47 +8h
Sydney (Australia) 03:00:47 +9h
Londyn (Anglia) 17:00:47 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Zwrot środków z OFE przyjęty bez entuzjazmu

16.04.2019 07:50 wtorek
Nowy tydzień został rozpoczęty na parkietach azjatyckich w sposób mieszany. Wprawdzie Nikkei zyskało 1,4%, ale pod kreską znalazły się zarówno giełdy w Hong Kongu, jak i Szanghaju. Skala spadków była niewielka (0,3%). Sezon wynikowy w Azji jest lekko opóźniony względem amerykańskiego, ale można się spodziewać, że także tam cykl raportów może na chwilę odsunąć na dalszy plan negocjacje handlowe, które raczej nie zakończą się w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. 
 
Po świetnych wynikach JP Morgan, dziś poznaliśmy raporty Goldman Sachs i Citigroup. Jedno i drugie sprawozdanie okazało się rozczarowujące, ale wyraźnie bardziej negatywna była reakcja na wyniki pierwszego z banków
. Wprawdzie jego zyski okazały się minimalnie lepsze niż oficjalny konsensus, ale przychody były słabsze. Spółka traci niecałe trzy procent i ciąży amerykańskim indeksom, które znajdują się lekko poniżej zera.
 
Wyjątkowo spokojna jest sesja w Europie, rozpoczęta na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia i charakteryzująca się minimalnymi wahaniami. Większość indeksów znajduje się w momencie publikacji komentarza na lekkich plusach, ale mogą one zostać wymazane przed końcem sesji, gdyby sytuacja w USA zaczęła się pogarszać. 
 
WIG20 stracił na zamknięciu 0,4%, sWIG80 0,3%, a mWIG40 wzrósł o 0,1%. Wprawdzie dzień rozpoczął się z dodatnią luką głównego indeksu, ale jej domknięcie trwało zaledwie chwilę i już w ciągu pierwszej godziny handlu znaleźliśmy się na minusach.  Następujące potem lekkie odbicie zostało przekreślone po południu, gdy przeciągało się rozpoczęcie konferencji prasowej premiera, który miał przedstawić założenia „prywatyzacji” OFE. 

Zobacz także: Komentarz poranny 11.04.2019


Reakcji na plan przekazania 100% środków na IKE trudno nazwać euforyczną, rynek ma ewidentny problem ze zdyskontowaniem piętnastoprocentowej „opłaty przekształceniowej”, którą argumentowano nieco karkołomnie koniecznością zrównania pod względem podatkowym środków z OFE z wypłatami z ZUS. Przedstawione założenia nie zawierały wielu szczegółów, ale jeżeli potwierdzą się informacje, że zmiana statusu środków zostanie dokonana automatycznie, a ścieżka przekazania środków do ZUS będzie wymagała aktywności obywatela, odsetek osób, które się na to zdecydują, będzie prawdopodobnie niewielki. 

Pomimo braku jakiejkolwiek reakcji na prezentację premiera (obroty na dużych spółkach są niezwykle niskie, gdy weźmie się pod uwagę kaliber informacji), zachowujemy w ich kontekście ostrożny optymizm co do dalszego zachowania polskiego rynku. Dzisiejsza bierność to naszym zdaniem raczej konieczności wyliczenia wpływu, jaki zmiany będą miały na podaż na GPW w ciągu kolejnych lat. Ciekawym aspektem całej sytuacji jest to, czy zgodnie z deklaracjami premiera można spodziewać się, że drastyczny wzrost ilości rachunków IKE (kilkunastokrotny) rzeczywiście będzie miał jakikolwiek wpływ na popularność tej formy oszczędzania. 
 
Kamil Cisowski
Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW   Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: