Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 11:40:58 -6h
Tokio (Japonia) 01:40:58 +8h
Sydney (Australia) 02:40:58 +9h
Londyn (Anglia) 16:40:58 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Czy pożyczka pozabankowa jest bezpieczna?

28.04.2019 21:45 niedziela
Pożyczki pozabankowe cieszą się popularnością m.in. ze względu na mniej skomplikowane procedury niż w przypadku pożyczek bankowych. Szybkość pozyskania gotówki, możliwość wzięcia pożyczki przez Internet to niekwestionowane zalety tej opcji.
 

Czasem słyszy się jednak o nieprzyjemnych sytuacjach klientów. W związku z tym pojawia się pytanie: czy pożyczka pozabankowa jest bezpieczna? By jednak w pełni poprawnie i wyczerpująco móc na nie odpowiedzieć, warto znać podstawowe zagadnienia z tym związane.

 

Czym jest pożyczka pozabankowa?

 

To rodzaj pożyczki, jak sama nazwa wskazuje, udzielonej nie przez bank, a najczęściej przez firmę w tym wyspecjalizowaną, tj. instytucję pożyczkową. Przykładami pożyczek pozabankowych są:

 • Szybka pożyczka. Charakteryzuje się ona zwykle niską kwotą, krótkim czasem spłaty, ale także bardzo łatwym procesem pozyskania gotówki przy minimum formalności oraz możliwością zaciągnięcia takiej pożyczki online.
 • Pożyczka na raty. Cechuje się nieco większą kwotą niż w przypadku chwilówek, opcją spłaty w ratach, rozciągniętych w czasie zdecydowanie dłuższym, ale podobnie jak w powyższym przypadku – również możemy wziąć ją przez Internet. Nie towarzyszą jej zbyt skomplikowane procedury.
 • Pożyczka od osoby prywatnej to również rodzaj pożyczki pozabankowej. Może to być osoba nam bliska, np. znajomy, ktoś spokrewniony. W każdym wypadku jest to dość ryzykowne posunięcie. Jeśli pożyczamy od rodziny, musimy liczyć się z tym, że pieniądze bywają drażliwym tematem. Na cokolwiek byśmy się nie zdecydowali, zawsze warto podpisać stosowny dokument. Słowo – rzecz ulotna, a papier wszystko zapamięta, pomagając nam uniknąć nieprzyjemnych niedomówień.

 

Kredyt a pożyczka pozabankowa – czym się różnią?

 

Kredyt to rodzaj usługi finansowej, która może być oferowana przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, oddziały banków zagranicznych. Wiąże się z zawarciem umowy cywilno-prawnej pomiędzy bankiem i kredytobiorcą w formie pisemnej.

Wyróżniamy różne rodzaje kredytów, m.in.

 • kredyty dla podmiotów gospodarczych (obrotowe i inwestycyjne),
 • kredyty dla osób fizycznych (np. mieszkaniowy – hipoteczny i o innym zabezpieczeniu; konsumpcyjny – gotówkowy, studencki, samochodowy, na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym).

Pożyczka, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z zaciągnięciem od osoby prywatnej lub instytucji pozabankowej zobowiązania finansowego. Dług musimy spłacić w określonym terminie – jednorazowo lub w ratach. W przeciwieństwie do kredytu nie musimy deklarować konkretnego celu, na który spożytkujemy pożyczoną kwotę. Pieniądze są nasze, natomiast w przypadku kredytu z punktu prawnego to bank przez cały czas jest właścicielem pieniędzy, które nam przekazał.

 

Jak działa firma pożyczkowa pozabankowa?

 

Działalność firm pożyczkowych regulowana są przez prawo. Znajdują się one pod nadzorem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, której podstawowymi zadaniami są:

 • prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów;
 • prowadzenie postępowań w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone – to znaczy kształtujących interesy konsumentów w sposób sprzeczny z prawem lub dobrymi obyczajami;
 • wyrażanie istotnego poglądu w sprawie – UOKiK może wyrazić swój pogląd w sprawie dotyczącej ochrony konsumentów przed sądem powszechnym, jeśli przemawia za tym interes publiczny;
 • podawanie do publicznej wiadomości, w tym na stronie internetowej Urzędu, ostrzeżeń konsumenckich w sytuacji gdy istnieje szczególnie uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca dopuszcza się praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, która może spowodować znaczne straty lub niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów oraz bezpłatnych komunikatów dotyczących zachowań i zjawisk, jakie mogą istotnie zagrażać interesom konsumentów.

Sprawdzając firmę pożyczkową, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • Czy firma pozabankowa uzyskała niezbędny wpis do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego?
 • Czy firma pożyczkowa jest znana, istnieje na rynku jakiś czas, czy może jest podejrzanie nowa?
 • Czy na stronie internetowej pożyczkodawcy znajdziemy przykład zawieranej umowy i regulamin?
 • Czy za pośrednictwem strony internetowej otrzymamy jasne informacje o całkowitym koszcie pożyczki, która nas interesuje?
 • Jakie opinie dana firma ma w sieci? Niby banalne, ale jednak często się sprawdza.

Warto zaufać większym, sprawdzonym przez lata na rynku firmom, czego przykładem są pożyczki pozabankowe Vivus (RRSO 819,1%). Spełniają wszystkie te normy bezpieczeństwa – na stronie znajdziemy regulamin, od razu będziemy znać całkowity koszt pożyczki, możemy zapoznać się z przykładem umowy, a dodatkowo dochodzi element autorytetu dużego i wieloletniego uczestnika rynku.

 

Pożyczka od osoby prywatnej – bezpieczna?

 

Jak już wspomniano powyżej – niekoniecznie. Często słyszymy: „Pożycz pieniądze, a stracisz przyjaciela”. Coś w tym powiedzeniu musi być. Pieniądze są niestety drażliwym tematem, ale czasem nie da się go uniknąć. Jeśli zdecydujemy się pożyczyć od rodziny, może wydać się niezręcznym proszenie o sporządzenie umowy.

Dodatkowo informacje rozchodzą się szybko i w końcu każdy o tym wie, a nie zawsze byśmy sobie tego życzyli. Jeśli dostajemy środki od osoby prywatnej, której nie znamy, może być niebezpiecznie. Nie znamy jej praktyk, nie wiemy, czy gdzieś nie jest ukryty haczyk. Prawie każdy widział wybitny film Krauzego „Dług”. Nikomu nie życzymy takiego scenariusza.

Artykuł sponsorowany przez Vivus Finance sp. z o.o.

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. - reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 819,1% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 2000; całkowita kwota do zapłaty 2400 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 400 zł (prowizja 383,60zł, odsetki 16,40zł); umowa na 30 dni. Stan na 28.03.2019 r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: