Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 11:13:14 -6h
Tokio (Japonia) 01:13:14 +8h
Sydney (Australia) 02:13:14 +9h
Londyn (Anglia) 16:13:14 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Złoty znalazł wsparcie w krajowych danych nt. inflacji i europejskim PKB

30.04.2019 12:29 wtorek

Teoretycznie dane GUS rzadko tak zaskakiwały i wydawało się, że szybki szacunek kwietniowej inflacji CPI, jaki poznaliśmy o godz. 10:00 nie będzie mieć większego znaczenia. Tymczasem ceny nieoczekiwanie podbiły aż 2,2 proc. r/r, głównie za sprawą wzrostu cen żywności i paliw, ale nie tylko – w efekcie rozgorzała dyskusja, czy nie wpłynie to na forward guidance RPP, który zakłada brak reakcji na stopach w tym i przyszłym roku. 

Dodatkowo niezłe, jak na ostatnie czasy dane nt. PKB za I kwartał napłynęły ze strefy euro, co może ucinać obawy rynku związane z „gołębimi” posunięciami ECB w kolejnych miesiącach. Podbicie EURUSD w okolice 1,1215 ściągnęło USDPLN w rejon 3,8250. Zobacz także: Złoty w parze z dolarem najsłabszy niemal od dwóch lat

Co dalej? Teraz klucz tkwi w dalszej interpretacji ruchów EURUSD, gdyż zbliżająca się wielkimi krokami majówka sprawi, że za chwilę rynek zapomni o dzisiejszych danych nt
. inflacji, zwłaszcza, że ze strony niektórych przedstawicieli RPP już popłynęły sygnały świadczące o tym, że nie zmienia to ich nastawienia wobec ruchów na stopach procentowych. Tymczasem dla wspomnianego EURUSD za chwilę kluczowa będzie paczka danych z USA, w tym jutrzejsza decyzja FED.
W rozwikłaniu zagadki wokół zachowania złotego pomocny może być wykres koszyka BOSSA PLN. Na ujęciu tygodniowym widać, że odbicie z ostatnich 2 dni można zakwalifikować bardziej, jako ruch korekcyjny….
 
Wykres tygodniowy BOSSA PLN
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #42   Branża windykacyjna Okiem ANALITYKA #41, Wojciech Bartosik
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: