Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 01:04:58 -6h
Tokio (Japonia) 15:04:58 +8h
Sydney (Australia) 16:04:58 +9h
Londyn (Anglia) 06:04:58 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Słabe nastroje utrzymują się

13.05.2019 11:02 poniedziałek
Na początku bieżącego tygodnia utrzymują się nienajlepsze nastroje rynkowe w związku z eskalacją konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Negocjacje znalazły się w impasie po tym, jak Chiny odrzuciły propozycje zmian prawnych zaproponowane przez administrację prezydenta Trumpa argumentując to działaniem na szkodę interesów Państwa Środka. Publikowane w tym tygodniu dane będą pozostawały w cieniu napięć geopolitycznych. Najważniejsze publikacje będą dotyczyły wstępnych odczytów dynamiki PKB za I kw. w Polsce, Niemczech i całej strefie euro. 

Ponadto w centrum uwagi będą pozostawały kwietniowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA oraz pierwszy szacunek indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan za maj
. Na rynku krajowym decyzje w sprawie parametrów polityki pieniężnej podejmie RPP, jednakże nie należy spodziewać się istotnych zmian w retoryce. Ciekawe jednakże będzie to, jak Rada oceni ostatni silniejszy od oczekiwań wzrost inflacji CPI. 
 
EUR/USD zakończyło drugi tydzień z rzędu lekko zwyżką. Notowania głównej pary walutowej w dalszym ciągu mają problem z wyjściem powyżej oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która historycznie stanowiła kluczową barierę dla strony popytowej na tej parze. Para zachowywała się dość stabilnie biorąc pod uwagę eskalację konfliktu handlowego i ryzyko zaostrzenia stosunków na linii USA – UE, gdyż nie jest wykluczone, że Trump zdecyduje się nałożyć cła na importowane samochody. Jeśli jednak napływające dane z Europy będą wskazywały na poprawę nastrojów i nieco wyższe tempo wzrostu gospodarczego w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku, to może być to silny impuls do odreagowania mając na uwadze większe prawdopodobieństwo stabilizacji stóp procentowych w USA na obecnych poziomach niż ich zmianę w najbliższych kilu miesiącach. 
 
Na rynku krajowym utrzymuje się słabość złotego względem euro i dolara, co stanowi pokłosie eskalacji napięć handlowych. EUR/PLN przełamał psychologiczną barierę 4,3000, co z technicznego punktu widzenia przemawia za deprecjacją złotego. Z drugiej strony słabość PLN może zostać ograniczona za względu na pozytywne oczekiwania odnośnie dynamiki polskiego PKB w I kw. 2019 roku. Układ techniczny sprzyja także wciąż wzrostom na USD/PLN. Większych zmian na parach walutowych z polskim złotym można spodziewać się w kolejnych dniach. 
 
EUR/PLN
 
EUR/PLN przełamał dzisiaj psychologiczną barierę na poziomie 4,3000, co daje zielone światło do kontynuacji wzrostów. Aktualnie kurs napotkał opór w postaci lokalnego szczytu z 29.III. na poziomie 4,3065, jednakże silnym oporem pozostaje górne ograniczenie chmury ichimoku, która obecnie przebiega w okolicy 4,3090. Układ techniczny sprzyja obecnie stronie popytowej, na co wskazują także linie tenkan i kijun skierowane ku górze. Najbliższą strefę wsparcia wyznaczają kluczowe średnie kroczące EMA (50-, 100- i 200-okresowa) w skali D1 przebiegająca w rejonie 4,2900/25. 
 
 

 
 
EUR/USD w ciągu ostatnich dwóch tygodni oddalił się od dolnego ograniczenia klina spadkowego i powrócił w okolice oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Przełamanie wspomnianej bariery z technicznego punktu widzenia  otworzy drogę do wyższych poziomów cenowych w rejonie 1,1285-1,1300, gdzie przebiega 100-okresowa średnia EMA w skali D1 oraz górne ograniczenie klina. W ostatnich tygodniach obserwowana jest niższa zmienność na tej parze. 
 
 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Popytowe podejście do innowacji   ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: