Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:25:45 -6h
Tokio (Japonia) 04:25:45 +8h
Sydney (Australia) 05:25:45 +9h
Londyn (Anglia) 19:25:45 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

14.05.2019 09:13 wtorek
Bardzo mocne spadki zaliczył wczoraj Wall Street, Nasdaq poszedł w dół aż o 3,4% i była to najgorsza sesja dla indeksu w tym roku. Panika za oceanem była spowodowana nałożeniem przez Chiny ceł odwetowych na Stany na towary o wartości 60 mld USD, które mają obowiązywać od 1. czerwca. Prezydent D. Trump zapowiedział, że „będzie tylko gorzej” po podniesieniu ceł po stronie chińskiej. 

Chińczycy natomiast wypowiadają się w mediach, że nikt nie będzie wywierał na nich presji i będą walczyć a wśród możliwości broni upatruje się restrykcyjne regulacje dla spółek amerykańskich na chińskim rynku, dewaluację juana w celu obniżenia wymaganych taryf czy sprzedaż amerykańskich obligacji, których Chińczycy posiadają na wartość przekraczającą bilion dolarów. Pomimo eskalacji konfliktu prezydent D. Trump zapowiedział, że zamierza spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na szczycie G20, który ma się odbyć pod koniec czerwca w Osace. 

Zobacz także: WIG20 poniżej 2200 pkt.

Dodatkowo prezydent zapewnił, że wspomoże farmerów, którzy są najbardziej wrażliwi na cła odwetowe Chińczyków na kwotę 15 mld dolarów
. Spadki notowały spółki z ekspozycją międzynarodową takie jak Caterpillar i Boing. Po raz kolejny spadła wycena debiutanckiej spółki Uber, tym razem aż o 10,8%. Apple także zaliczył korektę w odpowiedzi na orzeczenie sądu o możliwości wnoszenia pozwów przeciwko spółce za wykorzystywanie swojej pozycji monopolowej w celu zawyżania cen w App Store. Inne spółki FAANG także mocno tracą w tym Amazon, Alphabet (Google), Facebook i Netflix.
 
Polska giełda nie odstawała od globalnego trendu. Główne indeksy zanotowały mocne spadki a wśród największych spółek z impetem spadały wyceny KGHM, mBanku i CCC. Dodatkowo odpływ kapitału z warszawskiej giełdy potęgowała informacja o reklasyfikacji MSCI Emerging Markets, która zakłada obniżenie udziału Polski w indeksie na korzyść Arabii Saudyjskiej i Argentyny. Tauron poinformował, że zmierza sprzedać część kopalni, aby poprawić swoją sytuację finansową. Wyniki Neuki, Play, PZU i Cyfrowego Polsatu (za wyjątkiem marży EBITDA)  w I kw. 2019 roku przewyższyły konsensus. Potencjał do wzrostu może być niestety niwelowany przez sentyment globalny. Dzisiaj swój debiut będzie miała spółka Boombit.
 
Zarówno kontrakty terminowe na DAX, jak i S&P500 wzrastają z rana o ponad 0,5%. Oznaczać to może lekkie odbicie po wczorajszej panice. Rynek jest jednak bardzo wrażliwy od ostatnich sesji, nawet potencjalnie mało znaczące informacje mogą mocno oddziaływać na sentyment podczas dzisiejszych notowań. 
 
WIG w układzie dziennym


 
 BM Alior Bank
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Jak inwestować w condohotele   Enea SA, Piotr Olejniczak - Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, #253 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: