Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 13:26:56 -6h
Tokio (Japonia) 03:26:56 +8h
Sydney (Australia) 04:26:56 +9h
Londyn (Anglia) 18:26:56 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

161

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

14.05.2019 11:34 wtorek

Informacje gospodarcze

W kraju:
 
Dziś o 14:00 opublikowany zostanie bilans płatniczy za marzec.
 
Przeciętne wynagrodzenie w I kw. '19 wzrosło o 7,1% r/r i wyniosło 4.950,94 zł - podał w poniedziałek GUS.
 
Deficyt budżetu po kwietniu będzie niższy niż po marcu - powiedziała dziennikarzom minister finansów Teresa Czerwińska, w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 
W I kwartale 2019 r. tempo wzrostu PKB w Polsce wyniosło 4,5%, a w kolejnych kwartałach gospodarkę czeka łagodne spowolnienie - powiedziała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska, w wywiadzie dla portalu Interia.
 
W 2019 r
. dochody podatkowe mogą być o 5% wyższe niż zapisano w ustawie budżetowej - powiedziała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska, w wywiadzie dla portalu Interia.
 
Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące podziału unijnego budżetu są niesatysfakcjonujące, negocjacje trwają - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska podczas panelu w ramach 11. Europejskiego Kongresu Gospodarczego
w Katowicach.
 
Na koniec kwietnia 2019 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,54 wobec 4,49 na koniec 2018 r., a długu ogółem - wyniosła 4,91 vs. 4,98 na koniec 2018 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
Na koniec kwietnia 2019 r. poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 647,9 mld zł wobec 627,1 mld zł na koniec 2018 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
Stan środków na rachunkach budżetowych na koniec kwietnia wynosi 69,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
Według stanu na koniec kwietnia do wykupu w 2019 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 52,3 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
Ze świata:
 
Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowana zostanie produkcja przemysłowa za marzec.
 
Dziś o 11:00 w Niemczech opublikowany zostanie indeks ZEW za maj.
 
Komentarz
 
Wzajemne cła Chin i USA nie służą rynkom
W poniedziałek eskalacja konfliktu handlowego Chin z USA odcisnęła piętno przede wszystkim na ryzykownych aktywach. Dynamicznie spadały rynki akcji, waluty EM, a także surowce przemysłowe. Na fali pogorszenia sentymentu
globalnego zyskał z kolei dług.
 
Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo nałożenia na siebie wzajemnych ceł przez obie strony konfliktu nadal prowadzone są negocjacje i co ciekawe zarówno prezydent USA jak i przedstawiciele Chin podtrzymują, że strony robią postępy.
 
Wydaje się zatem, że część informacji może być odebrana przez rynki zbyt reaktywnie. Nie zmienia to jednak faktu, że aktualnie rynki powróciły do niepewności co będzie podwyższało zmienność w kolejnych dniach. Wśród danych wczorajsze kalendarium było ubogie co przełożyło pełną uwagę na geopolitykę. W tym kontekście złoty pozostał wczoraj słaby i to pomimo dość stabilnego zachowania EUR-USD. EUR-PLN dotarł już wczoraj powyżej 4,30, a USD-PLN w granice 3,84.
 
Na długu wyraźnie zyskały rynki bazowe, ciągnąc za sobą również krajowe dziesięciolatki, pomimo słabszej percepcji regionu. W efekcie krajowa krzywa umocniła się na dłuższym końcu, a rentowność dziesięcioletnich papierów
skarbowych spadła o 6 p.b.
 
We wtorek sesja wystartowała od wyraźnej korekty wczorajszej przeceny na rynkach akcji. Umacnia się ponownie euro, choć bez większego przełożenia na złotego. Potwierdzeniem sentymentu na wspólnej walucie mogły być zgodne z
konsensusem dane o niemieckiej inflacji za kwiecień.
 
W kontekście reszty dnia istotne mogą okazać się jeszcze produkcja przemysłowa w strefie euro oraz niemiecki indeks ZEW. W kraju z kolei pojawią się dane o bilansie płatniczym, jednak biorąc pod uwagę ostatnią skalę korelacji
nastrojów globalnych z czynnikiem politycznym, poranna poprawa sentymentu może okazać się krucha. 

 
 
BM Alior Bank 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Popytowe podejście do innowacji   ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: