Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 23:55:19 -6h
Tokio (Japonia) 13:55:19 +8h
Sydney (Australia) 14:55:19 +9h
Londyn (Anglia) 04:55:19 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

16.05.2019 11:46 czwartek

Informacje gospodarcze
 

W kraju:
 
Dziś o 14:00 opublikowana zostanie inflacja bazowa za kwiecień.
 
Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2019 roku wzrósł o 4,6% r/r wobec wzrostu na poziomie 4,9% r/r w IV kw. 2018 r. - wynika z flash szacunku GUS. K/k PKB wzrósł o 1,4%

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50% w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.
 
Z dużym prawdopodobieństwem stopy proc. pozostaną bez zmian do końca kadencji obecnej RPP - ocenił na konferencji prezes NBP Adam Glapiński.
 
Nie jestem przekonany, czy uda się utrzymać stopy bez zmian do końca kadencji obecnej Rady - ocenił członek RPP Jerzy Osiatyński.
 
RPP ocenia, że inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie mimo ostatniego wzrostu dynamiki cen konsumpcyjnych - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP
. Rada podtrzymała, że inflacja w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej
pozostanie w pobliżu celu.
Przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego, inflacja bazowa powróciła do normalnego poziomu - ocenił prezes NBP Adam Glapiński. Jego zdaniem, nie mamy obecnie do czynienia z trendem wzrostu inflacji bazowej.
 
Możliwe jest, że pod koniec roku CPI zbliży się do 3,5%, ale nie ma w tym nic niepokojącego, bo potem spadnie - ocenił prezes NBP Adam Glapiński.
 
Inflacja nadal znajduje się poniżej celu, w najbliższych miesiącach może kształtować się w okolicach ostatniego odczytu, tj. 2,2% - wynika z wypowiedzi członka RPP Eryk Łon.
 
Ostatni wzrost inflacji jest niewielki i nie jest czynnikiem, który kazałby RPP myśleć o zmianie polityki pieniężnej - ocenił na konferencji prezes NBP Adam Glapiński.
 
RPP nie jest w stanie przewidzieć jak będą się kształtowały ceny energii w 2020 r. Jeśli nie jest jeszcze podjęta decyzja rządu, zakładamy, że jest tak jak teraz i ceny pozostaną stabilne - ocenił prezes NBP Adam Glapiński.
 
Coraz bardziej realna staje się prognoza wzrostu PKB powyżej 4% w 2019 roku - napisał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, komentując wstępny odczyt PKB za I kw.
 
W I kw. 2019 r. zanotowano szybsze, niż przeciętnie w gospodarce narodowej, tempo wzrostu w przemyśle i budownictwie - powiedziała p.o. dyrektora departamentu rachunków narodowych Głównego Urzędu Statystycznego Anita Perzyna. Dodała, że niższe niż przeciętnie tempo wzrostu zanotowano m. in. w handlu i naprawach.
 
Sprzedaż obligacji detalicznych w kwietniu wyniosła 1.147 mln zł wobec 1.010 mln zł w marcu - podało w Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
Ze świata:
 
Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowane zostaną dane o handlu zagranicznym za marzec.
 
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2019 r. wzrósł o 1,2% r/r - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu.
 
Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w I kwartale o 0,6% r/r- poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w I wyliczeniu.
 
Komentarz
 
Krajowe dane sprzyjały złotemu
 
Środek tygodnia nie odbiegał nastrojami od ostatnich dni. Na rynku dominują obawy o eskalację wojen handlowych, choć nieco optymizmu przyniosły wczoraj informacje z USA, które nie zamierzają na razie wprowadzać ceł na europejskie
samochody, co oddala widmo otwarcia kolejnego frontu wojny.
 
W tym aspekcie rynki mogły poświecić się danym, a kalendarium przedstawiało się wczoraj bogato. O poranku rozczarowały dane o chińskiej produkcji i sprzedaży, ale rynki dość szybko zinterpretowały to jako szanse na dodatkowe stymulusy ze strony tamtejszego rządu. W Europie rozczarował z kolei odczyt dynamiki PKB z Niemiec wpisując się w tegotygodniową serię słabych danych największej gospodarki Eurolandu. Odczyt dla całej strefy euro okazał się jednak już zgodny z konsensusem, a wartość 1,2% r/r wypadła nieco wyżej niż poprzednio. W USA z kolei rozczarowała wczoraj produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna za kwiecień.
 
W reakcji na informacje EUR-USD pozostał stabilny w okolicach 1,1200. Spadek ryzyka nowej wojny handlowej z Europą, przy braku nowych „czarnych łabędzi” z frontu z Chinami przyniósł wczoraj umocnienie złotego.
 
Krajowej walucie służyły lepsze od oczekiwań dane o krajowym PKB, który wyniósł 4,6% r/r wobec oczekiwań 4,5% r/r. Co więcej inflacja w kwietniu ostatecznie potwierdziła odczyt 2,2%, co zbliża wskaźnik do celu inflacyjnego
RPP.
 
Na razie jednak wzrost inflacji nie przełożył się na zmianę stanowiska RPP. Po wczorajszym spotkaniu Rada pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a jej retoryka podkreśla nadal chęć stabilizacji stóp przynajmniej do
końca roku. Niemniej członkowie gremium zauważają możliwość wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach nawet w granice 3,5%.
 
Powyższe podnosiło wczoraj zmienność na krajowym długu, który jednak finalnie lekko się umocnił na fali dobrej percepcji rynków bazowych. Warto zwrócić uwagę na kolejne szczyty niemieckich Bundów, które wczoraj przejściowo
osiągały rentowność -0,132%, jednak na zamknięciu wyhamowały na -0,096%.
 
BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #42   Branża windykacyjna Okiem ANALITYKA #41, Wojciech Bartosik
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: