Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:34:37 -6h
Tokio (Japonia) 18:34:37 +8h
Sydney (Australia) 19:34:37 +9h
Londyn (Anglia) 09:34:37 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Apetyt na ryzyko chwiejny

17.05.2019 12:19 piątek
Końcówka tygodnia będzie przebiegała pod wpływem oczekiwania na wstępny majowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Konsensus rynkowy zakłada, że nastroje amerykańskich konsumentów pozostaną dobre pomimo eskalacji konfliktu handlowego i oczekują, że wskaźnik nawet lekko wzrośnie do 97,5 pkt. z 97,2 pkt. w kwietniu. Wieczorem głos zabierze także dwóch członków Fed. Clarida powinien podtrzymać swoje stanowisko, że obecnie nie ma istotnych argumentów za zmianą stóp procentowych w USA w jakimkolwiek kierunku. 

Podobnego zdania najprawdopodobniej będzie także John Williams, który co prawda w ostatnim czasie zwracał uwagę na zbyt niską inflację bazową, jednakże zaznaczał, że pomimo tego uważa, że obecna polityka pieniężna „jest właściwa”
. Lepsze dane mogą wesprzeć notowania waluty amerykańskiej i stać się impulsem do aktu na wyższe poziomy cenowe. Wczoraj można było zaobserwować istotne ruchy na indeksie dolara, który powrócił do wzrostów wsparty lepszymi danymi z rynku nieruchomości w USA, a także wyższym niż oczekiwano wzrostem indeksu Fed z Filadelfii do 16,6 pkt. w maju. Dolar amerykański zyskiwał na wartości w klimacie utrzymujących się napięć na linii USA-Chiny, choć nastroje rynkowe uległy wyraźnej poprawie w dniu wczorajszym. Jednakże za wcześnie by mówić, że powrót apetytu na ryzyko będzie długotrwały.
 
EUR/USD powrócił do spadków po nieudanej próbie wyjścia powyżej oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. W oczekiwaniu na dzisiejszy finalny odczyt inflacji CPI w strefie euro notowania pozostawały bardzo stabilne. Same dane istotnie nie wpłynęły na notowania tej pary, gdyż ostateczny odczyt potwierdził roczną dynamikę cen i usług konsumentów na poziomie 1,7% w skali roku. Wskaźnik bazowy CPI okazał się nieco wyższy niż oczekiwano i przyśpieszył do 1,3% w skali roku. Patrząc na układ techniczny wydaje się, że silniejszy ruch kierunkowy na tej parze zobaczymy dopiero po wyłamaniu się notowań z zakresu klinu spadkowego. Euro ciąży także obawy związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego. 
 
Zobacz także: Krótki oddech...
 
Na koniec warto wspomnieć o słabszym sentymencie utrzymującym się w tym tygodniu do funta brytyjskiego. Generalnie Brexitowa saga trwa i wydaje się, że wobec braku porozumienia pomiędzy Partią Konserwatywną i Partią Pracy najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem na wyjście z impasu będzie albo opuszczenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy albo drugie referendum. Jeszcze na początku czerwca premier May ma przedłożyć już po raz ostatni projekt umowy do przegłosowania a także przedstawić plan swojej dymisji ze stanowiska premiera. Powyższe kwestię ciążą notowaniom brytyjskiej waluty. Kurs GBP/USD znajduje się poniżej okrągłego poziomu 1,2800, natomiast EUR/GBP zbliża się w okolice okrągłego poziomu 0,8750. 
 
EUR/USD
 
Euro utrzymuje się pod presją sprzedających. Notowania znajdują się poniżej okrągłego poziomu 1,1200 i oddalają się od oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Z technicznego punktu widzenia notowania powinny kierować się obecnie w strefę wsparcia w rejonie 1,1110/30. Silniejszy ruch kierunkowy powinien nastąpić po wybiciu z zakresu klinu spadkowego. 
 
 
USD/CAD
 
Notowania USD/CAD wybroniły wczoraj wsparcie w postaci 50-okresowej  średniej EMA w skali dziennej, gdzie można było zaobserwować reakcję ze strony popytowej. Dziś widać kontynuację ruchu wzrostowego i notowania ponownie zbliżają się do oporu w postaci maksimów lokalnych w rejonie 1,3505/20, tuż powyżej których przebiega 78,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,3664. Układ kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) sprzyja stronie popytowej na tej parze. 
 
Zobacz także: Dolar dobrze kończy tydzień
 
 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA   Vantage Development SA Okiem ANALITYKA #42, Wojciech Bartosik
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: