Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 16:34:45 -6h
Tokio (Japonia) 06:34:45 +8h
Sydney (Australia) 07:34:45 +9h
Londyn (Anglia) 21:34:45 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

154

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

20.05.2019 09:45 poniedziałek

Informacje gospodarcze
 

W kraju:
 
Nie jest wykluczone, że negocjacje ws. ram finansowych UE na lata 2021-2027 zakończą się dopiero w II połowie 2020 r. - powiedział w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, w trakcie konferencji prasowej. Jego zdaniem, w długim
okresie celem Polski jest zostanie płatnikiem netto UE.
 
Rząd czeka na uprawomocnienie wyroku Sądu UE w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej i wtedy opodatkuje wielkie sieci handlowe - poinformowała w piątek rzecznik rządu Joanna Kopcińska.
 
Ze świata:
 
Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowany zostanie bilans płatniczy za marzec
. Państwa strefy euro zbliżają się do porozumienia ws. szczegółów zarządzania i finansowania ich budżetu. Celem jest znalezienie kompromisu w przyszłym miesiącu. W czwartek unijni ministrowie finansów rozmawiali o tym, czym osobna kasa miałaby być zasilana.
 
Komentarz
 
Nastroje tak chwiejne jak negocjacje handlowe Chin z USA Piątkowe dane o inflacji HICP w strefie euro nie zaskoczyły. Odczyt wyniósł 1,7% r/r zgodnie z konsensusem, jednak pokazując wyraźnie przyspieszanie wobec marca. Powyższe będzie czynnikiem oddziałowującym na EBC, jednak przy umiarkowanym wzroście gospodarczym Eurolandu trudno na razie oczekiwać zmiany łagodnego podejścia banku.
 
W USA tematem przewodnim pozostawały konsultacje handlowe. Na razie obie strony cofnęły się o krok, co w ostatnich tygodniach przyniosło z jednej strony nowe cła wzajemne, ale w końcówce ubiegłego tygodnia dodatkowo informacje o
niższej chęci do negocjacji strony chińskiej, która jak dotąd dobrze radzi sobie z łagodzeniem skutków amerykańskich ceł przez m. in. stymulację wewnętrzną.

Zobacz także: BM Alior Bank - Raport Rynkowy
 
W efekcie piątkowa sesja zakończyła się lekkim umocnieniem dolara, przy nieznacznie tracących rynnach akcji. Siła amerykańskiej waluty tradycyjnie przeszkadzała złotemu, który osłabił się w piątek zarówno do dolara jak i euro. Na tym tle dług pozostawał dość mocny, choć po ostatnich szybkich zniżkach rentowności dołki nie zostały pokonane, co dla rynków bazowych oznaczało zamknięcie tygodnia w zakresie wahań z czwartku. Krajowe dziesięciolatki z kolei, na fali słabszych nastrojów w regonie EM, symbolicznie się osłabiły w granice 2,882%.
 
Początek tygodnia rozpoczyna się w umiarkowanych nastrojach, co pokazuje jak mocno globalne czynniki polityczne sterują nadal rynkami finansowymi. W tym tygodniu jednak na rynku pojawi się kilka istotnych publikacji, które mogą zmienić układ sił. W perspektywie kolejnych dni istotne staną się publikacje wstępnych PMI w Europie i USA, a w kraju również dane o sprzedaży detalicznej, produkcji oraz rynku pracy.
 
BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 

startupy.tv| Lesław Sierocki, Companion Sp. z o.o.   Biznes według Enter Air
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: