Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:54:14 -6h
Tokio (Japonia) 10:54:14 +8h
Sydney (Australia) 11:54:14 +9h
Londyn (Anglia) 01:54:14 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Czy minutki FOMC coś zmienią?

22.05.2019 11:55 środa
W centrum uwagi inwestorów pozostaje publikacja notatek z majowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Generalnie zapiski będą analizowane pod kątem tego czy członkowie FOMC traktują osłabienie aktywności gospodarczej w USA i spadek preferowanej przez Fed miary inflacji jako coś przejściowego czy bardziej trwałego. Ocena perspektyw dla koniunktury będzie kluczowa w podjęciu ewentualnej dyskusji o potrzebie obniżki stóp procentowych. 

Ponadto eskalacja wojny handlowej na linii USA-Chiny zwiększa ryzyko dla gospodarki. Większość członków FOMC wydaje się być jednak przekonana o  braku potrzeby dyskusji o odejściu od normalizacji polityki monetarnej już na tym etapie, choć rynek wycenia możliwość spadku kosztu pieniądza w kolejnych miesiącach
. Bazowym scenariuszem dla Fed na chwilę obecną pozostaje monitorowanie napływających danych i brak potrzeby zmian stóp procentowych zarówno w dół, jak i w górę. 
 
Brytyjska waluta pozostaję pod presją sprzedających już od ponad dwóch tygodni.  Warto wspomnieć o GBP ze względu na dwie kwestie. Pierwsza dotyczy przedstawienia przez premier May nowego projektu ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, uwzględniającego możliwość przeprowadzenia drugiego referendum, który spotkał się z dość chłodnym przyjęciem ze strony brytyjskich polityków. 

Zobacz także: USD/PLN przy oporze, produkcja przemysłowa w kalendarzu

Druga z kolei dotyczy publikowanych dzisiaj danych z brytyjskiej gospodarki dotyczących inflacji, które wskazywały na niższe niż zakładał konsensus rynkowy przyśpieszenie inflacji CPI do 2,1% z 1,9%  r/r w kwietniu i ustabilizowanie się inflacji bazowej CPI na poziomie 1,8% r/r. Wskaźnik bazowy inflacji utrzymuję się poniżej celu inflacyjnego Banku Anglii, co w obliczu niepewności związanej z Brexit’em będzie argumentem dla BoE za monitorowaniem sytuacji. 
 
Na rynku krajowym opublikowana została kolejna seria danych z Polski. W kwietniu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 9,2% w skali roku wobec wzrostu o 5,6% w poprzednim okresie i przewyższyła rynkowe oczekiwania. Z kolei ceny produkcji sprzedanej przyśpieszyły do 2,6% z 2,5% r/r. GUS poinformował także, że syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej w maju ukształtował się na poziomie zbliżonym do notowanego w kwietniu i wyniósł 102,3 pkt. Dane w zestawieniu z wczorajszymi publikacjami dotyczącego przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw pozostają neutralne z punktu widzenia RPP.
 
GBP/USD
 
GBP/USD po wyłamaniu się dołem z zakresu wahań pogłębia spadki. Notowania kierują się obecnie w okolice geometrycznego poziomu w postaci 78,6% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się z poziomu 1,2437, który wyznacza wsparcie w rejonie 1,2640. Kluczowe średnie kroczące EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) są skierowane ku dołowi, co sprzyja stronie podażowej na tej parze. 
 
 

 
EUR/GBP
 
Przedłużająca się deprecjacja funta sprzyja wzrostom na parze EUR/GBP. Wczoraj na wykresie dziennym na wsparciu w postaci 200-okresowej średniej EMA pojawiła się formacja młota, co w średnim terminie sprzyja dalszym zwyżkom wraz z układem średnich kroczących EMA (50- i 100-okresowej). Notowania obecnie kierują się w okolice oporu w postaci maksimum lokalnego z 14.II.2019 r. na poziomie 0,8839. Nieco powyżej, bo w okolicy 0,8870 przebiega 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 0,9116. 
 
 
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A. 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 1, Jacek Rozwadowski, ENEL-MED SA   Złoto Okiem ANALITYKA #40, Radosław Piotrowski (22.02.2019)
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: