Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:35:18 -6h
Tokio (Japonia) 18:35:18 +8h
Sydney (Australia) 19:35:18 +9h
Londyn (Anglia) 09:35:18 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Brexit znów w nagłówkach

22.05.2019 14:29 środa
Przez chwilę mogliśmy odetchnąć od tematu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale nic nie trwa wiecznie. Po fiasku poprzednich prób rozwiązania zagmatwanej sytuacji wraca pomysł ponownego referendum. Rozwiązanie pozornie wydaje się bardzo dobre, posiada jednak kilka istotnych wad...
 
Próba wyjścia z brexitowego impasu
 
Klincz, w którym znalazły się główne brytyjskie partie w kontekście opuszczenia Wspólnoty, sprawia wrażenie niemożliwego do rozerwania bez wdrożenia radykalnych posunięć. W tym celu premier Theresa May zaproponowała ponowne referendum. Na pierwszy rzut oka jest to słuszna propozycja. Ma jednak przynajmniej dwie bardzo poważne wady. Po pierwsze, oznacza, że pewne zagadnienia mogą być głosowane do momentu osiągnięcia wyniku, który odpowiada określonym grupom. 

Mogłoby to mieć fatalne skutki dla demokracji bezpośredniej
. Po drugie, co zdaje się nawet istotniejszą kwestią: jak sformułować pytanie w takim referendum i czy zadać tylko jedno, czy może powinno się pojawić kilka koncepcji do wyboru. Dobrym dowodem na to, jak istotne są to komplikacje, jest fakt, że premier byłaby skłonna zgodzić się na ponowny plebiscyt pod pewnym warunkiem. Możliwość jeszcze jednego głosowania zostanie wpisana do ustawy (następnie przyjętej przez parlament) akceptującej umowę wyjścia, którą wcześniej sama wynegocjowała. Rynki początkowo zareagowały entuzjastycznie, jednak po chwili wrócił pragmatyzm i kurs waluty spadł w miejsce, z którego zaczynał wzrost.
Słabsze dane z Wysp
 
Wielka Brytania to nie tylko niepokoje związane z przyszłością projektu pt. Brexit. To również słabsze dane z gospodarki. Wczoraj poznaliśmy wskaźnik zamówień wg. CBI. Uzyskał on wynik -10 pkt wobec oczekiwanych -5 pkt. Oznacza to, że zgodnie z badaniem Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu zamówienia maleją. Spadające zamówienia to bardzo negatywny sygnał dla gospodarki, sugerujący pogorszenie innych parametrów. Słabszą kondycję widać też na kursie funta. Po górce na 5,04 zł z 6 maja nie ma już śladu. Od tego czasu brytyjska waluta znajduje się na równi pochyłej. W przeciągu przeszło dwóch tygodni straciła względem złotego ponad 3%, spadając poniżej 4,90 zł.
 
Produkcja przemysłowa w Polsce
 
Dziś rano poznaliśmy dane na temat wzrostu produkcji przemysłowej. Rośnie ona o 9,2% wobec oczekiwanych 9,1%. Delikatnie powyżej oczekiwań wypadły również odczyty koniunktury konsumenckiej. Przy tak dużych wzrostach nie może dziwić, że w górę pną się także ceny produkcji. Ten parametr budzi lekki niepokój. Większe koszty produkcji to albo niższe marże, albo mniej pieniędzy w naszych portfelach. Rynek zareagował na te dane pozytywnie, umacniając złotego względem głównych walut o ok. pół grosza.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że o 20:00 poznamy protokół z posiedzenia FOMC. Jest to kluczowy dokument dla przewidywań zmian stóp procentowych w USA, a tym samym dla dolara amerykańskiego.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
IMS SA, Piotr Bielawski - Wiceprezes Zarządu, #252 PREZENTACJE WYNIKÓW   impact fintech'18: Agnieszka Sygitowicz, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: