Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 06:05:29 -6h
Tokio (Japonia) 20:05:29 +8h
Sydney (Australia) 21:05:29 +9h
Londyn (Anglia) 11:05:29 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

23.05.2019 13:45 czwartek

Informacje gospodarcze

W kraju:
 
Zarówno bieżące, jak i przyszłe nastroje konsumentów były w maju wyższe niż miesiąc wcześniej - podał w środę GUS.
 
Wzrost gospodarczy w Polsce w 2019 r. pozostanie solidny - poinformował w środę na konferencji prezes NBP Adam Glapiński.
 
Wprowadzenie euro nie jest zasadne ani ekonomicznie, ani politycznie - poinformował w środę w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.
 
Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w środę na konferencji, że podjął decyzję, iż do końca 2022 r. Polska nie wejdzie ani do ERM2, ani do strefy euro.
 
Pierwsze dane makro z II kw
. były wyższe od oczekiwań NBP, a wzrost PKB w 2019 r. może być wyższy niż 4,5%. - powiedział w środę dziennikarzom prezes NBP Adam Glapiński.

Zobacz także: Wzrost PKB na poziomie 4% w tym roku nie jest zagrożony
 
Nie przewiduję, aby w 2019 roku nastąpiła konieczność zmiany stóp, ale w 2020 roku jest to niewykluczone - powiedział dziennikarzom członek RPP Rafał Sura.
 
Ministerstwo Finansów chce iść w kierunku emisji obligacji rozwojowych i tematycznych - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, podczas debaty wramach Impact’19 w Krakowie.
 
Ze świata:
 
Dziś o 15:45 w USA opublikowane zostaną PMI dla przemysłu i usług za maj.
 
Dziś o 16:00 w USA opublikowana zostanie sprzedaż nowych domów za kwiecień.
 
Prezes Fed z St. Louis James Bullard ocenił, że stopy procentowe Fed są obecnie w dobrym miejscu. Dodał, że bankierzy z Fed mogli "nieco przesadzić" podwyższając stopy procentowe w grudniu 2018 r.
 
Cierpliwe podejście do wszelkich zmian w stanowisku dotyczącym polityki monetarnej będzie właściwe przez pewien czas - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. W dokumencie wskazano, że niedawny spadek
inflacji prawdopodobnie był przejściowy.

Komentarz
 
Słabe dane w Europie ukierunkowały EUR-USD i złotego
Wczorajsze dane z krajowego rynku pokazały wyraźne przyspieszenie produkcji przemysłowej w kwietniu oraz poprawę koniunktury konsumenckiej. Powyższe sprzyjało długowi, który dodatkowo zyskiwał na sentymencie na rynkach
bazowych. Ten z kolei pozostawał pod wpływem utrzymującej się awersji do ryzyka wobec zaostrzenia stosunków handlowych Chin i USA, ale również retoryki Fed.
 
Część amerykańskich bankierów uważa, że ostatnie podwyżki kosztu pieniądza w USA mogły być przesadzone, czego jednak nie potwierdził protokół z ostatniego posiedzenia Fed opublikowany wczoraj. Dokument potwierdza, że w ocenie
gremium cierpliwe podejście do wszelkich zmian w stanowisku dotyczącym polityki monetarnej będzie właściwe przez pewien czas, a niedawny spadek inflacji prawdopodobnie był przejściowy.
 
W reakcji EUR-USD lekko się wczoraj osłabił co przełożyło się na niewielkie osłabienie złotego do dolara, przy dość stabilnym zachowaniu względem euro. Krajowej walucie pomagać mogły dobre rodzime publikacje, jednak nie
wystarczyły one do zmiany dotychczasowego kierunku.
 
W czwartek poranne publikacje PMI dla usług i przemysłu w Europie okazały się ponownie słabsze od prognoz, co ciąży euro sprzyjają rynkom bazowym długu. Gorzej od konsensusu wypadł również indeks Ifo w Niemczech. W kraju z kolei
pozytywnie zaskoczył wynik sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlanomontażowej za kwiecień, co niestety przy słabych nastrojach w Europie nie pomaga złotemu.
 
W trakcie dnia pojawią się jeszcze PMI w USA, które w przypadku pozytywnych zaskoczeń najprawdopodobniej przypieczętują dzisiejszą przewagę dolara. 
 
BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 

Czy awans Polski w FTSE Russel na pewno niekorzystnie wpłynie na rynek akcji   #BIZNESwDRODZE, odcinek 5, Michał Sadowski, BRAND24 SA
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: