Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 06:02:57 -6h
Tokio (Japonia) 20:02:57 +8h
Sydney (Australia) 21:02:57 +9h
Londyn (Anglia) 11:02:57 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

40

?Wojna technologiczna? straszy na rynkach

24.05.2019 08:16 piątek
Czwartkowy handel na rynku przy ulicy Książęcej w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,86%. Poziom zamknięcia, 2173pkt., był zarazem intra-sesyjnym minimum. Dzisiejsza zniżka wymazuje ostatnie dwie sesje wzrostów, kiedy krajowy rynek zachowywał się lepiej niż szeroki MSCI EM. mWIG40 spadł dziś o 1,18%, a sWIG80 „oddał” kosmetyczne 0,15%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 770 mln z czego aż 700 przypadło na WIG20. 
 
Słabsze nastroje widoczne były już rano, gdzie kontrakty sygnalizowały potencjalne otwarcie dołem w Europie. Lekka zniżka w Azji tłumaczona była obawami inwestorów o podtrzymanie napięć handlowych na linii USA-Chiny. Nerwowość udzieliła się również uczestnikom obrotu w Europie, gdzie często cytowanym medialnie stwierdzeniem była dziś „technologiczna zimna wojna” odnosząca się do ostatnich wydarzeń wokół Huawei i potencjalnych ruchów ze strony Chin
. Zarówno dalsze podwyższanie ceł jak i kłopoty dostawców (potencjalnie dla Apple) oznaczałyby nasilenie czynników ryzyka dla globalnego wzrostu. W konsekwencji coraz częściej mówi się o możliwych obniżkach stóp m.in. przez FED.
 
Lokalnie aż pięć spółek z WIG20 zanotowało dziś ponad 4% spadki (PGN, JSW, ALR, LPP oraz MBK). Liderem indeksu były walory CDR, które rosły dziś o 1,33%. Relatywną siłę producenta gier możemy tłumaczyć ostatnimi rekomendacjami z zagranicy oraz zbliżającymi się targami E3, gdzie najpewniej poznamy datę premiery długo wyczekiwanej produkcji, Cyberpunk2077. Wśród najmocniej rosnących walorów z szerokiego rynku warto wspomnieć m.in. o Euco (+31,32%) czy Interma Trade (+19,61%). Druga ze spółek poinformowała dziś o zawarciu umowy o współpracy handlowej w zakresie dostaw surowców metali szlachetnych. Jednym z najbardziej taniejących walorów były akcje Pozbudu (-14,36%), co wpisuje się w podtrzymanie podwyższonej zmienności po ostatniej publikacji wyników finansowych oraz informacji o naruszeniu kowenantów kredytowych.  
W kraju poznaliśmy dziś optymistyczne dane dot. sprzedaży detalicznej za kwiecień (13,6% r/r), które wyraźnie pobiły rynkowy konsensus (8,6%). Wyższa dynamika tłumaczona jest m.in. efektem  przesunięcia świąt. Brak było jednak istotniejszej reakcji rynkowej (zarówno na PLN jak i innych aktywach) z uwagi na zakotwiczenie oczekiwań co do dalszej polityki RPP. Na szerokim rynku był to dzień spod znaku m.in. przemysłowych PMI, które (np. w przypadku USA) przyjęte zostały dość chłodno.
 
Podsumowując dzisiejsze spadki w Warszawie wpisują się w wyraźne schłodzenie nastrojów na rynkach globalnych. Inwestorzy obawiają się eskalacji napięć handlowych oraz „wojny technologicznej” pomiędzy USA, a Chinami, co mogłoby dodatkowo zaszkodzić perspektywom globalnego wzrostu. Trudno w takim środowisku oczekiwać aby krajowy rynek zachowywał się lepiej od giełd zachodnich czy kontynuował ruch wobec indeksu MSCI EM. 
 
Konrad Ryczko
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Piłka nożna to nie jest sport, to religia   Makroekonomia Okiem ANALITYKA #38, Wojciech Bartosik (25.01.2019)
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: