Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 07:01:28 -6h
Tokio (Japonia) 21:01:28 +8h
Sydney (Australia) 22:01:28 +9h
Londyn (Anglia) 12:01:28 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Chiny przygotowane do kontrataku

29.05.2019 08:55 środa
Przypuszczenia, że wczorajsza sesja może okazać się gorsza niż poniedziałkowa, niestety się potwierdziły. Giełdy europejskie nie zdołały utrzymać do końca dnia wzrostów z otwarcia, ale skala spadków nie okazała się duża, wynosiła od 0,1% (FTSE100) do 0,5% (FTSE MiB). Rynki dyskontowały m.in. prawdopodobieństwo zaognienia konfliktu między włoskim rządem a Komisją Europejską po wielkim sukcesie Ligi w wyborach do europarlamentu. Obawy wywołują przede wszystkim wypowiedzi wicepremiera Salvini’ego, który postuluję zmianę europejskich reguł budżetowych. 
 
Bardzo dobrze wyglądał przez większość dnia WIG20, ciągnięty w górę przede wszystkim przez rafinerie, ale olbrzymia podaż, która ujawniła się na fixingu sprawiła, że skala wzrostu była ostatecznie niewielka (0,2%)
. Biorąc pod uwagę, że obrót sięgnął 1,6 mld zł, a Europa wypadała wyraźnie słabiej, nie jest to zły wynik. Może on wręcz wskazywać, że ujawnia się popyt zdolny do absorpcji reszty akcji sprzedawanych przez zagraniczne fundusze pasywne w związku z korektą wagi Polski w MSCI Emerging Markets po dopuszczeniu do indeksu akcji chińskich (typu A) oraz arabskich. 
 
Dobry odczyt wskaźnika sentymentu konsumentów w USA (134,1 pkt. vs. konsensus 130,1 pkt.) w niczym nie pomógł giełdzie amerykańskiej. S&P500 spadło na zamknięciu o 0,8%, a NASDAQ o 0,4%, w obu przypadkach były to poziomy bliskie dziennym minimom. Nikkei straciło 1,2% i było najsłabszym azjatyckim indeksem. W momencie pisania komentarza Hang Seng i Sensex oscylują wokół zera, a Shanghai Composite jest na niewielkich plusach. Gazeta Chińskiej Partii Komunistycznej potwierdziła wcześniejsze plotki o tym, że Chiny zamierzają użyć wstrzymania eksportu metali ziem rzadkich  do USA jako narzędzia w wojnie handlowej, a artykuł został napisany w bardzo konfrontacyjnej postawie. Użyto m.in. stwierdzenia „nie mówcie, że was nie ostrzegaliśmy”, które według Reutersa pojawiało się wcześniej wyłącznie w przypadku dość poważnych konfliktów. Huawei złożyło pozew przeciwko amerykańskiemu rządowi, twierdząc, że wydane przeciwko firmie dekrety są niekonstytucyjne. 
 
Zobacz także: Indeksowi WIG20 nadal brakuje 'paliwa' do wzrostów
 
A.Silvanov, rosyjski wicepremier, udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że Rosja jest gotowa wydłużyć porozumienie z OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia ropy, ale na razie nie spowodowało to żadnej reakcji. Ceny kontynuują spadki związane z obawami o globalny popyt, a sam komentarz wydaje się po prostu próbą werbalnej interwencji po ubiegłotygodniowym załamaniu. 
 
Początek sesji w Europie będzie zapewne wyglądał bardzo słabo, kontrakty na DAX i pozostałe indeksy sugerują silne, niemal procentowe spadki, nieco lepiej wygląda sytuacja w USA. Wysoką awersję do ryzyka potwierdzają lekkie wzrosty cen złota i silny ruch, który dokonał się na rentownościach amerykańskich 10-latek. W ciągu ostatnich czterech sesji straciły one 16 pb i oscylują obecnie wokół poziomu 2,26%. GPW także naturalnie znajdzie się pod presją, ale ostatnie sesje poprawiają nieco obraz techniczny na WIG20 i dają nadzieję na relatywną siłę tego indeksu na tle świata.  
 
Kamil Cisowski
Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Paweł Szczepanik przedstawia: ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM W STRATEGIACH BEZ STOP LOSS | Analiza techniczna   Rynek kredytów mieszkaniowych Okiem ANALITYKA #39, Bartosz Turek (15.02.2019)
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: