Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 02:31:12 -6h
Tokio (Japonia) 16:31:12 +8h
Sydney (Australia) 17:31:12 +9h
Londyn (Anglia) 07:31:12 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Ważne dane w USA, cicha sesja w Europie

30.05.2019 09:01 czwartek
Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzony m.in. w Niemczech i we Francji sprawia, że pozostałe europejskie rynki prawdopodobnie będą dziś bardzo spokojne, przynajmniej do otwarcia w  USA. Święto może pomóc uspokoić nastroje po wczorajszej, bardzo złej sesji na kontynencie, która zakończyła się około półtoraprocentowymi spadkami na najważniejszych giełdach. 

Na ich tle korekta WIG20 o 0,3% wyglądała niezwykle łagodnie i jest kolejnym sygnałem, że polski rynek jest gotów do odbicia po bardzo słabych pierwszych miesiącach roku. Wsparciem pozostaje poziom 2160 pkt., o zmianie trendu będzie można mówić, gdy przekroczony zostanie poziom 2225 pkt.
 
Giełdy stopniowo oswajają się z perspektywą trwającej co najmniej kilka miesięcy wojny handlowej
. S&P500 straciło wczoraj 0,7%, pozostałe indeksy wyglądały jeszcze słabiej. Od kilku dni ewidentnie obserwujemy ucieczkę inwestorów z rynku akcji w stronę długu, rentowności amerykańskich 10-latek przejściowo spadły wczoraj poniżej poziomu 2,22% i chociaż w godzinach porannych znajdują się o 4 pb wyżej, ruch spadkowy rozpoczęty w drugiej połowie kwietnia wydaje się daleki od zakończenia. 

Zobacz także: Komentarz poranny 17.05.2019

Brak obniżki stóp w USA we wrześniu byłby w tych realiach dużym szokiem. Blokadą dla wysokich stóp zwrotu na obligacjach w reszcie świata pozostaje silny dolar. Kurs EURUSD oscyluje obecnie wokół 1,1130, co naturalnie rodzi obawę o wyznaczenie nowych tegorocznych minimów w kolejnych dniach. Na poziomie koszykowym sytuacja wygląda tylko niewiele lepiej. Dzisiejsza sesja zostanie zdeterminowana przez drugi odczyt amerykańskiego PKB za 1Q2019. Duża część retoryki prezydenta Trumpa jest oparta w ostatnim czasie o tezę o 3 proc. wzroście, która prawdopodobnie obroni się do danych za 2Q2019, ale ujemna rewizja może wywołać kolejną falę niepokoju. Tzw. Economic Macro Surprise Index sugeruje, że najważniejsze, ale mocno opóźnione dane z amerykańskiej gospodarki rysują nadmiernie optymistyczny obraz.
 
Nikkei zamknęło się spadkiem o 0,3%, wyraźniej pod kreską znajdują się pozostałe azjatyckie giełdy z wyjątkiem indyjskiej. Nie przesądza to o kształcie dzisiejszej sesji w Warszawie, notowania futures w Europie sugerują lekkie odbicie po wczorajszych spadkach, które może być wsparciem dla GPW.  Nawet przetasowania w indeksie MSCI Emerging Markets mają szanse zostać zrównoważone przez taktyczne zmiany alokacji inwestorów instytucjonalnych, dzięki którym dotychczasowe przeważenie w Azji zostanie zredukowane. Beneficjentem powinna być m.in. Europa Środkowo-Wschodnia.  
 
Kamil Cisowski
Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: