Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 05:05:48 -6h
Tokio (Japonia) 19:05:48 +8h
Sydney (Australia) 20:05:48 +9h
Londyn (Anglia) 10:05:48 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Słabnąca koniunktura w Europie

07.06.2019 14:00 piątek
Niestety nie możemy powiedzieć, żeby ostatnie gospodarcze dane naszego zachodniego sąsiada wyglądały zachwycająco. Z tego powodu wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego odsunęło w czasie termin, do którego nie podejmie decyzji o podniesieniu stóp procentowych. W tym samym czasie polski rynek pracy nadal potwierdza kierunek, w którym podąża, czyli ciągły spadek bezrobocia.
 
Słabe odczyty zza Odry
 
Gospodarka Niemiec w ostatnim czasie nie ma najlepszej passy. Dzisiejsze dane tylko to potwierdzają. Produkcja przemysłowa spadła w skali roku o 1,9%, eksport o 3,7%, a import o 1,3%. Za to polskie wskaźniki wciąż wyglądają bardzo dobrze. Taki stan może jednak nie utrzymać się zbyt długo, gdyż Niemcy są najważniejszym odbiorcą produktów z Polski,  dlatego też problemy tego kraju mogą stać się naszymi problemami
. Rynki walutowe przyjmują ostatnie dane z Unii dosyć dobrze, chociaż euro lekko traci. Jednak realna wycena europejskiej waluty jest trudna, ponieważ główny punkt odniesienia, jakim pozostaje dolar amerykański, jest obecnie silnie przeceniany w związku z nadchodzącymi obniżkami stóp procentowych.
 
Posiedzenie EBC

Zobacz także: Chiny, Meksyk i NFP w centrum uwagi
 
Wczorajsze posiedzenie europejskiego regulatora nie obfitowało w ważne deklaracje. Padło stwierdzenie o niepodnoszeniu stóp procentowych do połowy 2020 roku. Powodem jest zagrożenie koniunktury. Biorąc pod uwagę recesywne wyniki gospodarki niemieckiej, niestabilność budżetową Włoch oraz przeciętne wyniki zarówno Francji, jak i Hiszpanii, pogląd ten jest dość ostrożny. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na spadające stopy procentowe w USA, a przynajmniej na zapowiedź ich spadku. Jeżeli faktycznie zostaną obniżone, to różnica między Europą a USA spadnie i kolejny bodziec do podwyżek zniknie.
 
Polskie bezrobocie w dół
 
Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia spadła w odniesieniu miesięcznym (kwiecień-maj) z 5,6% do 5,4%. Tempo zmian pokrywa się z oczekiwaniami analityków, dlatego rynki nie były zaskoczone i nie zareagowały na te dane. Dlaczego bezrobocie spada? Prawdopodobne powody to rozpoczęcie prac sezonowych w rolnictwie oraz zwiększona ilość prac w branży budowlanej.
 
Dzisiaj w Chinach dzień wolny z powodu Święta Smoczych Łodzi, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - sytuacja na rynku pracy.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: