Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:23:16 -6h
Tokio (Japonia) 02:23:16 +8h
Sydney (Australia) 03:23:16 +9h
Londyn (Anglia) 17:23:16 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

11.06.2019 12:04 wtorek

Informacje gospodarcze
 

W kraju:
 
Analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii podtrzymują prognozę wzrostu eksportu w Polsce w 2019 roku o ok. 4 proc. do 230 mld euro - podano w opracowaniu analitycznym.
 
Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2019 roku wyniósł 1.005.260,4 mln zł, co oznacza wzrost o 2,1 proc. wobec końca 2018 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
Wydatki majątkowe budżetu państwa po kwietniu przyspieszyły do 2,4 mld zł, z 1,76 mld zł po marcu i obecnie wykorzystanie stanowi 11,1 proc. kwoty planowanej na 2019 rok - podał resort finansów.
 
MF chce, żeby część zmian podatkowych z tzw
. piątki PiS weszła w życie jeszcze w tym roku; jest to jak najbardziej możliwe - powiedział PAP w wywiadzie minister finansów Marian Banaś, który w zeszłym tygodniu zastąpił na tym stanowisku Teresę Czerwińską. Minister finansów zaznaczył, że skłania się ku prostemu obniżeniu PIT z 18 proc. do 17 proc.
 
Projekt założeń projektu budżetu państwa na rok 2020 jest jednym z punktów wtorkowego porządku obrad Rady Ministrów - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 
Ze świata:
 
Dziś o 10:30 w strefie euro opublikowany zostanie indeks Sentix za czerwiec.
 
Komentarz
 
Apetyt na ryzyko powrócił na rynki
 
W poniedziałek na rynki finansowe wrócił apetyt na ryzyko za sprawą oddalającego się widma nałożenia ceł na Meksyk oraz braku nowych negatywnych informacji z frontu rozmów amerykańsko-chińskich. Powyższe dało podstawy do lekkiego odreagowania dolara i spadki EUR-USD co przełożyło się na korektę notowań złotego zarówno względem euro jak i dolara. Warto jednak zauważyć, że krajowa waluta pozostała silna, a wczorajsze ruchy były dość symboliczne, czemu sprzyjał dobry sentyment w regionie EM.
Inną kwestią pozostaje oczekiwanie luzowania monetarnego w USA. O ile akcjom pomaga pogląd o zbliżających się obniżkach kosztu pieniądza w USA, o tyle geneza zmian konsensusu napawa jednak pewnymi obawami. Fed może
zdecydować się bowiem na zmianę ścieżki polityki wobec obaw o koniunkturę w USA na kanwie wpływu wprowadzonych już ceł na chińskie towary. Powyższe sprzyja utrzymywaniu się wysokich wycen długu na rynkach bazowych, choć
wczorajsza sesja lekko skorygowała rentowności.
 
Dziś kalendarium ponownie pozostaje ubogie, a jedynym ciekawszym aspektem sesji będzie publikacja indeksu Sentix w strefie euro. Tym samum rynki pozostawać mogą pod wpływem ostatnich komunikatów ze strony negocjacji
handlowych z USA i apetytu na ryzyko, co powinno sprzyjać krajowym aktywom. 

BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 

startupy.tv| Lesław Sierocki, Companion Sp. z o.o.   STARFUNDS PRZEŚWIETLA FUNDUSZE: Baltic Capital TFI SA
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: