Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:45:54 -6h
Tokio (Japonia) 02:45:54 +8h
Sydney (Australia) 03:45:54 +9h
Londyn (Anglia) 17:45:54 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Kolejny dzień wzrostów dzięki stymulacji w Chinach

12.06.2019 07:45 środa
Wtorkowa sesja w Europie przyniosła kontynuację euforii rozpoczętej dzięki rozbudzonym oczekiwaniom na luzowanie monetarne w USA. Inwestorzy wydają się chwilowo zupełnie pogodzeni z kontynuowaniem wojny handlowej po szczycie G20 w Osace, wierząc zapewne, że Fed zgodnie z zapowiedzią zrobi co trzeba, by podtrzymać ekspansję gospodarczą w USA. Przy pełnej wycenie standardowej obniżki stóp (-25 pb) w lipcu polem do rozczarowania będzie jakakolwiek retoryka, która nie sugeruje rozpoczęcia serii cięć.

Pierwszego ruch już w czerwcu, mimo że rozważany przez rynek, podważałby naszym zdaniem wiarygodność Komitetu i wciąż traktujemy go jako mało prawdopodobny. Niezależnie od terminu obniżki należy pamiętać, że scenariusz, w którym kontynuowano by luzowanie polityki monetarnej w czasie, gdy indeksy biją historyczne szczyty, byłby czymś bezprecedensowym i znacznie bardziej prawdopodobna jest kontynuacja majowej korekty, dostosowanie na rynku długu lub wystąpienie obu tych zjawisk jednocześnie, gdyby FOMC nie poddało się oczekiwaniom w czerwcu. 
 
Dziś nie miało to żadnego znaczenia
. Rynki azjatyckie szykują się na stymulus w Chinach, a Shanghai Composite wzrósł o 2,6%, ciągnąc za sobą resztę kontynentu po informacjach, że Pekin zachęca rządy lokalne do korzystania ze specjalnych obligacji w celu finansowania projektów inwestycyjnych. Zyskiwały przede wszystkim spółki infrastrukturalne. Szampańskie nastroje przeniosły się do Europy, gdzie po długim weekendzie otworzyły się giełdy w Paryżu i Frankfurcie. Skala zwyżek na większości parkietów oscyluje od pół do jednego procenta, najsilniejszy jest DAX, a najsłabszy IBEX, który ma jednak za sobą dobrą poniedziałkową sesję. Giełda w Zurychu osiągnęła dziś historyczne szczyty.

Zobacz także: Jednodniowy optymizm

 
Amerykańskie dane o PPI okazały się zgodne z oczekiwaniami, będąc dobry prognostykiem przed jutrzejszą publikacją inflacji CPI – rynek spodziewa się jej spadku z 2,0% r/r w kwietniu do 1,9% r/r w maju. Wzrost cen będzie w kolejnych miesiącach niezwykle ważnym wskaźnikiem, wyznaczającym pole do działania dla Rezerwy Federalnej.
 
Indeksy amerykańskie rosną po otwarciu o około pół procent, podobnie jak notowania miedzi i ropy. Przy tak niskiej awersji do ryzyka nieco zaskakujący jest niewielka skala spadków na złocie, szczególnie że notowania dolara pozostają dość stabilne. Prezydentowi Trumpowi nie udało się zachwiać poważnie rynkiem, być może dlatego, że jego ostre komentarze wysłane w stronę Chin zostały zrównoważone przez krytykę Fed, który „utrzymuje stopy zdecydowanie za wysoko (…) prowadząc dodatkowo niedorzeczną politykę zacieśnienia ilościowego”. 
 
Giełda w Warszawie przeżywała moment zawahania na początku sesji, ale wyszła z niego obronną ręką, a po południu WIG20 rozpoczął atak na barierę 2300 pkt. Ostatecznie główny indeks zyskał 0,6%, a mWIG40 0,4%, podobnie jak sWIG80. Przynajmniej w pierwszym szeregu spółek za ruchem w górę szły wysokie obroty. Poważną, sześcioprocentową przecenę odnotowały akcje JSW po informacjach o odwołaniu prezesa, Daniela Ozona, cofnięcie miało miejsce też na CD Projekcie (-3,1%). Z nawiązką zrównoważyły to dalsze wzrosty na spółkach telekomunikacyjnych, odbicie KGHM dzięki informacjom z Chin, a przede wszystkim silny popyt na PKO BP.
 
Kamil Cisowski
Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
#5 Śniadanie Inwestorów: KBJ SA   MEANDRY BIZNESU: Zbigniew Jakubas
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: