Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:33:11 -6h
Tokio (Japonia) 02:33:11 +8h
Sydney (Australia) 03:33:11 +9h
Londyn (Anglia) 17:33:11 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Dolar w górę po danych, PLN stabilny

17.06.2019 08:25 poniedziałek
Początek nowego tygodnia obrotu na FX przynosi neutralne otwarcie na PLN. W piątek obserwowaliśmy zniżkę na wycenie złotego wraz z podbiciem notowań dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2551 PLN za euro, 3,7944 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8015 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7773 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,387% w przypadku obligacji 10-letnich.
 
Piątkowy oraz początek bieżącego tygodnia mijać będą pod znakiem rynkowych spekulacji dot. środowych działań FED. Jeszcze w czwartek na rynku widoczne narastające oczekiwane co do szybkiej obniżki stóp. Sytuacja uległa jednak zmianie po serii pozytywnych odczytów makro z USA (m.in. sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa), które wywindowały wycenę dolara amerykańskiego do 2-tygodniowych maksimów
. Mocniejszy dolar tradycyjnie oznacza podbicie presji podażowej wokół walut EM, w tym koszyka CEE. W kraju warto wspomnieć o rewizji wskazania inflacji CPI za maj, która wyniosła 2,4%, osiągając najwyższy poziom od listopada 2017r. Ponownie duży udział w podbiciu wskaźnika ma kategoria żywności. Trudno jednak oczekiwać aby doprowadziło to  mocniejszej zmiany nastawienia RPP. Dodatkowo warto wspomnieć, iż rentowności polskiego długu spadły do najniższego poziomu od 4 lat (głównie za sprawą tendencji na rynkach bazowych). 

Zobacz także:  Tweety Trumpa popsuły nastroje
 
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. inflacji bazowej za maja, gdzie spodziewany jest odczyt 1,7% r/r. Na szerokim rynku brak jest kluczowych odczytów makro, co sugeruje, iż uwaga inwestorów koncentrować się będzie na spekulacjach wokół środowego posiedzenia FED.
 
Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN szybkim ruchem przetestował okolice oporu na 3,80 PLN. Brak jest jednak istotniejszego ruchu na EUR/PLN, co sugeruje jak dotąd zwyczajową proporcjonalną reakcję na wydarzenia z EUR/USD. 
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 

Czy awans Polski w FTSE Russel na pewno niekorzystnie wpłynie na rynek akcji   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: