Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 23:57:35 -6h
Tokio (Japonia) 13:57:35 +8h
Sydney (Australia) 14:57:35 +9h
Londyn (Anglia) 04:57:35 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

161

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

18.06.2019 12:38 wtorek

Informacje gospodarcze
 

W kraju:
 
Wyższa ścieżka inflacji w lipcowej projekcji w połączeniu ze wzrostem cen żywności i energii stanowić mogą przesłanki do złożenia wniosku o podwyżkę stóp proc. już na jesieni 2019 r. – powiedział członek RPP Eugeniusz Gatnar.
 
Na koniec 2018 roku zatrudnienie w gospodarce wzrosło o 2 proc. rdr i wyniosło 16 mln osób - podał wstępne dane GUS.
 
Nominalne godzinowe koszty pracy w I kwartale w Polsce wzrosły o 5,9 proc. rdr, po wzroście o 6,4 proc. rdr w IV kwartale 2018 roku - podał Eurostat.
 
Deficyt budżetu po maju wyniósł 2,2 mld zł, czyli 7,6 proc. planu - podał resort finansów w komunikacie
. W okresie od stycznia do maja dochody wyniosły 162,6 mld zł (41,9 proc. planu), a wydatki 164,8 mld zł (39,6 proc. planu).
 
Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec maja 2019 r. wyniósł łącznie 6.501,8 mln euro wobec 7.654,1 mln euro w kwietniu - podało MF w komunikacie.
 
Ze świata:
 
Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowana zostanie inflacja HICP za maj.
 
Dziś o 14:30 w USA opublikowane zostaną dane o pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach domów za maj.
 
Komentarz
 
Rynki pozycjonują się pod posiedzenie Fed
 
Pierwsza sesja tygodnia miała spokojny przebieg, a brak istotniejszych danych sprzyjał stabilizacji zarówno rynków akcji jak i długu. Rynki coraz mocnej zaczynają wyceniać środowe posiedzenie Fed nieco odkładając na bok kwestie wojen handlowych. Temat jednak pozostaje gorący, co nie pozwala na jednoznaczne pozycjonowanie się pod potencjalnie gołębi przekaz Fed.
 
Niemniej wczorajsze notowania lekko sprzyjały euro oraz amerykańskim Treasuries. Złoty ustabilizował się wobec dolara i lekko stracił do euro. Korektę zaliczyły wczoraj również niemieckie Bundy ciągnąc za sobą również krajowe dziesięciolatki. Niewiele w układzie sił rynkowych zmienił wczorajszy krajowy odczyt inflacji bazowej za maj, który pokazał dynamikę analogiczną jak w kwietniu na poziomie 1,7% r/r. Stabilnie zostały odebrane również zmiany w najnowszych prognozach Fitch. Agencja obniżyła prognozę wzrostu PKB na świecie do 2,7% z 2,8% w poprzedniej prognozie. Za rewizję prognoz na 2019 r. odpowiada m.in. słabsza dynamika wzrostu gospodarczego w Chinach, USA i Brazylii.

Zobacz także: BM Alior Bank - Raport Futures
 
We wtorek rynki pozostają w niepewności przed środową decyzją Fed oraz barku przełomu w negocjacjach handlowych. Niemniej, poranny handel wydaje się sprzyjać wycenie dolara, obciążają notowania złotego. Do wyraźnych spadków
rentowności powróciły również obligacje co dla Bundów oznacza nowe historyczne minima, a krajowe dziesięciolatki dotarły już z rentownością najniżej od kwietnia 2015 r. Powyższe wydaje się mocno nakręcać sprężynę oczekiwań
wobec zasadniczej zmiany kierunku polityki monetarnej Fed, co w przypadku rozczarowania w środę może wywołać dynamiczny odwrót. Do tego czasu jednak na rynku pojawi się kilka istotnych publikacji, w tym dzisiejsza inflacja w strefie
euro. 
 
BM Alior Bank
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Konferencja WallStreet 20: Spotkanie Dariusza Miłka, Prezesa Zarządu CCC SA z inwestorami   #BIZNESwDRODZE, odcinek 7, Krzysztof Zdanowski, Summa Linguae SA
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: