Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:06:18 -6h
Tokio (Japonia) 11:06:18 +8h
Sydney (Australia) 12:06:18 +9h
Londyn (Anglia) 02:06:18 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

DM BOŚ: Raport z rynku surowców - złoto i ropa

18.06.2019 12:45 wtorek
ZŁOTO
  
Zależne od decyzji globalnych bankierów
 
„Gołębia” licytacja ze strony banków centralnych – rynek spodziewa się jutro przekazu ze strony FED „zapowiadającego” cięcie stóp procentowych już w lipcu, a nowe zapowiedzi pojawiły się we wtorek ze strony ECB (Mario Draghi nie wykluczył cięć stóp i powrotu do QE), a z kolei zapiski z posiedzenia RBA wskazały, że dalsze luzowanie polityki w Australii jest możliwe – podbija tylko ceny złota. 

Zwróćmy jednak uwagę na to, że nie doszło na razie do zanegowania piątkowej, brzydkiej świecy dziennej na wykresie FGOLD. Efekt jest taki, że de facto szczyt z lutego b.r
. przy 1349,50 USD za uncję pozostaje niewybity, chociaż w miniony piątek był już przez chwilę nieznacznie naruszony. Taki układ rodzi pewne ryzyka na najbliższe dni, zwłaszcza, że rynkowe oczekiwania wobec jutrzejszego przekazu ze strony FED mogą być nieco wyśrubowane. W efekcie należy się liczyć z tym, że ceny mogą cofnąć się w stronę wsparcia przy 1330 USD za uncję.
 
 
 
Wykres dzienny FGOLD
  
ROPA
 
Niemrawe osuwanie się cen surowca
 
Po podbiciu notowań w drugiej połowie ubiegłego tygodnia, co było wynikiem prowokacji w cieśninie Ormuz o którą Amerykanie oskarżyli Iran, ten tydzień rozpoczął się od nieznacznej korekty cen. Inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci danych nt. zapasów surowca (API i EIA), a także sygnały płynące ze strony banków centralnych (kluczowe posiedzenie FED-u) w środę, oraz potencjalne wieści w temacie wojen handlowych (szanse na obrót spraw po kolacji prezydentów USA i Chin przy okazji szczytu G-20 w końcu czerwca).

Zobacz także: Ropa odbija po środowej zniżce

Ten ostatni kontekst ma szczególne znaczenie w długim terminie – coraz więcej pojawia się głosów, że pełnowymiarowa wojna handlowa mogłaby przynieść recesję w amerykańskiej gospodarce już w 2020 r., oraz mieć równie fatalne skutki dla całego świata. Wczoraj nerwowość podbiły regionalne dane z USA – indeks NY FED Mfg nieoczekiwanie mocno spadł w czerwcu, głównie za sprawą skurczenia się dynamiki nowych zamówień, oraz wydatków kapitałowych firm.
 
Wczoraj amerykański resort energii (EIA) podał, że produkcja ropy może sięgnąć w lipcu rekordowych 8,52 mln baryłek dziennie. Rosnąca podaż może nie sprzyjać cenom surowca, ale te są utrzymywane przez ryzyka związane z Iranem (wczoraj USA przyznały, że propozycja wysłania dodatkowych 1000 żołnierzy na Bliski Wschód może być ostrożnym szacunkiem, a saudyjski minister ds. ropy Khalid al.-Falih wezwał kraje do współpracy w regionie dotyczącej bezpieczeństwa tankowców poruszających się po wodach Zatoki Perskiej). Wpływ na ceny ropy ma też zbliżające się posiedzenie OPEC+ (tydzień po szczycie G20), gdzie oczekuje się porozumienia ws. podtrzymania ograniczeń wydobycia surowca.
 
Technicznie na dziennym ujęciu widać sygnały (dywergencje na wskaźnikach) mogące sugerować próbę podbicia notowań w kolejnych dniach. Wiele może tu zależeć od danych nt. zapasów i nastrojach rynku po jutrzejszym komunikacie FED.
 
 
 
Wykres dzienny FOIL
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 1, Jacek Rozwadowski, ENEL-MED SA   InteliWISE SA, Marcin Strzałkowski - Prezes Zarządu, #251 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: