Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 01:33:52 -6h
Tokio (Japonia) 15:33:52 +8h
Sydney (Australia) 16:33:52 +9h
Londyn (Anglia) 06:33:52 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

24.06.2019 09:18 poniedziałek

Sytuacja rynkowa

Giełda za oceanem zakończyła tydzień delikatnie pod kreską. Sytuacja polityczna w Stanach jest coraz bardziej napięta. W piątek prezydent USA D. Trump potwierdził, że odwetowe siły zbrojne były gotowe do ataku na Iran, jednak postanowił o wstrzymaniu akcji 10 min przed rozpoczęciem bowiem, jak uznał na Twitterze, zagłada 150 osób nie jest proporcjonalne w stosunku do zestrzelenia drona zwiadowczego. Iran grozi konsekwencjami regionalnymi i globalnymi w razie ataku ich narodu. Iran oświadczył również, że powstrzymał się o zestrzelenia amerykańskiego samolotu z załogą, który podobnie jak dron naruszył przestrzeń powietrzną kraju.

Analitycy Eurasia Group na 40% szacują prawdopodobieństwo wojny pomiędzy stronami, ale nie przewidują odwetu militarnego Amerykanów. Kolejni członkowie Fed opowiadają się za obniżką stóp procentowych tłumacząc to zabezpieczeniem spadków oczekiwań inflacyjnych oraz walką ze spowolnieniem gospodarczym w związku z ostatnimi zawirowaniami politycznymi
. Wciąż w tle toczy się wojna pomiędzy Stanami a Chinami. Oczekuje się, że dojedzie do spotkania głów państw podczas szczytu G20 pod koniec czerwca.
 
Podobnie jak w Ameryce i strefie euro główne indeksy w Polsce zaliczyły spadkową sesję kończącą zeszły tydzień, jednak o większych wymiarach niż grupa porównawcza, pomimo dobrych piątkowych odczytów produkcji przemysłowej za maj. Wbrew temu, że piątek wypadał w środku potencjalnego długiego weekendu wolumen obrotu kształtował się na wysokim poziomie. Wśród największych spółek najmocniej spadały JSW, które boryka się z protestem związkowców, Play zaliczający korektę po mocnych ostatnich wzrostach i Dino. 

Zobacz także: Akcjonariusze JSW zdecydują 26 VI o wypłacie 1,71 zł dywidendy na akcję za 2018

Po drugiej stronie znalazł się Lotos, który kupił platformę wiertniczą, CCC borykającym się z problemami (brak oferty dostosowanej do dużej powierzchni sklepów, niekorzystna pogoda i wysokie wymagania klientów), na rozwiązanie których jest nadzieja w następnym roku i KGHM, który znalazł sobie dużego obligatariusza (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju). Na szerokim rynku PKP Cargo zwiększa wynagrodzenia dla pracowników, co wpłynie na koszty spółki. Bogdanka wypłaci 0,75 zł dywidendy na akcję (dzień dywidendy przypada na 9 lipca). Z danych makro dzisiaj będzie miał miejsce odczyt sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej za maj. Rynek spodziewa się gorszych wyników niż poprzednio.
 
Rynek testuje opór na poziomie 59 616 w układzie dziennym WIG. Kontrakty terminowe zarówno na niemiecki DAX jak i na amerykański S&P500 notowane są na plusach, teoretyczny kurs otwarcia jest również nad kreską. Może to oznaczać wzrostową sesję w Polsce. 
 
WIG w układzie dziennym
 


 
BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #40   impact fintech'18: Agnieszka Sygitowicz, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: