Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 03:48:23 -6h
Tokio (Japonia) 17:48:23 +8h
Sydney (Australia) 18:48:23 +9h
Londyn (Anglia) 08:48:23 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Jakie monety zyskują na wartości? 3 porady dla inwestujących w monety bulionowe

08.07.2019 14:25 poniedziałek

Złoto i srebro to ponadczasowe metale, które już chyba nigdy nie wyjdą z mody. Przez tysiące lat były używane jako środek płatniczy, symbol bogactwa i statusu. Dziś, w życiu codziennym, wyparte przez pieniądz papierowy i elektroniczny, złoto i srebro stały się atrakcyjną inwestycją. Jak jednak inwestować w złote i srebrne monety i gdzie je sprzedać, aby zyskać jak najwięcej?

Złote monety inwestycyjne – ceny skupu, prognozy

Na wstępie powinniśmy odróżnić złote monety bulionowe, zwane również inwestycyjnymi, od numizmatów. Numizmat to zwykle moneta lub medal o wartości historycznej. Nawet jeśli numizmat jest złoty czy srebrny, to na jego cenę wpływają takie czynniki jak: wiek, stan, rzadkość występowania itd. Cena samego kruszcu, jest tylko jedną ze składowych wartości numizmatu. Inwestowanie w numizmaty wymaga zwykle szerokiej i specjalistycznej wiedzy. Dużo prostsze jest inwestowanie w złote monety bulionowe. Cena złotych monet bazuje przede wszystkim na wartości metalu, z którego są wykonane.

Czym się jednak kierować przy zakupie złotych monet i skąd wiedzieć jakie monety zyskują na wartości? Wartość monet bulionowych opiera się na notowaniach złota. Przed zakupem warto więc przeanalizować, jak rozkładał się kurs złota w ostatnich latach. Pozwoli nam to ocenić, czy złoto jest aktualnie w trendzie wzrostowym czy spadkowym. Jeśli cena złota zbliżona jest do historycznego maksimum może to nie być najlepszy moment do zakupu. Przed zakupem monet inwestycyjnych warto zapoznać się również z prognozami analityków finansowych dla rynku złota. Takie analizy z łatwością znajdziemy na różnego rodzaju portalach finansowych. Pamiętajmy jednak, że są to subiektywne oceny konkretnych analityków i należy je traktować raczej jako wskazówki czy sugestie.

Jeśli chodzi o to, jakie złote monety kupić, to najlepszym wyborem będą najpopularniejsze monety bulionowe. A oto jakie złote monety bulionowe poleca ekspert z firmy Mennica Skarbowa: Krugerrand, Filharmonik czy Kanadyjski Liść Klonowy. Popularność tych monet sprawia, że będzie bardzo łatwo je sprzedać.

Srebrne monety inwestycyjne – cena za uncję

Srebrne monety inwestycyjne są może nieco mniej popularne niż te wykonane ze złota. Mimo tego srebrne monety bulionowe nadal mogą stanowić ciekawą inwestycję i sposób na dywersyfikację naszego portfela. Ich dużą zaletą jest niższa cena. Za stosunkowo niewielką kwotę możemy zbudować szerokie portfolio najpopularniejszych monet lokacyjnych ze srebra. Zdecydowana większość tego rodzaju monet wykonana jest z czystego srebra o próbie 999. Aby ułatwić obrót tymi monetami, ich waga ma zwykle 1 uncję (31,1 g). Dlatego też w przypadku srebrnych monet bulionowych, cena skupu podawana jest najczęściej w uncjach. Większość popularnych, złotych monet posiada również swoje odpowiedniki w srebrze. Są to między innymi Kanadyjski Liść Klonowy czy południowoafrykański Krugerrand.

Gdzie sprzedać monety, żeby zarobić?

Przyjmijmy, że kupiliśmy złote lub srebrne monety bulionowe, ich cena odpowiednio wzrosła i przyszedł czas na upłynnienie naszej inwestycji. Sprzedaż złotych monet w lombardzie czy u jubilera może nie być najlepszym pomysłem. Specyfika tego rodzaju punktów sprawia, że oferowany w nich kurs może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy niż aktualne, światowe notowania. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wyspecjalizowany skup złotych monet. Zdecydowana większość tego rodzaju punktów prowadzi również skup srebrnych monet. A ceny monet inwestycyjnych w takich specjalistycznych skupach będą dużo bardziej zbliżone do ich wartości rynkowej.

Poza stacjonarnymi skupami coraz popularniejsze stają się również skupy złotych monet online. Część z nich oferuje bardzo wygodne rozwiązania i najwygodniejszy dla klienta sposób realizacji transakcji. Przy korzystaniu z internetowego skupu złotych monet, warto jednak wybierać firmy, które działają na rynku już od dawna oraz posiadają nieposzlakowaną opinię i stacjonarne punkty.

 











Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: