Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:46:29 -6h
Tokio (Japonia) 11:46:29 +8h
Sydney (Australia) 12:46:29 +9h
Londyn (Anglia) 02:46:29 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Na co zwracać uwagę inwestując w fundusze inwestycyjne?

09.07.2019 12:17 wtorek

 

Fundusz inwestycyjny - dla jednych prosty sposób na pomnażanie gotówki dla innych wiedza tajemna dostępna nielicznym. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak wybrać bezpieczny fundusz inwestycyjny.

Co to jest fundusz inwestycyjny

Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowej inwestycji, która pozwala inwestować i pomnażać pieniądze nawet osobom niemającym dużych oszczędności. To ukłon w stronę osób fizycznych, które chciałby budować swój kapitał, ale nie mają do dyspozycji kwoty wystarczającej na indywidualne inwestycje. Mówiąc obrazowo i nieco kolokwialnie: fundusz inwestycyjny to zrzutka wielu osób na wspólną inwestycję. Jej efektem jest proporcjonalny podział zysków. Dla wygody uczestników funduszu nad całością czuwa doradca inwestycyjny i to do jego obowiązków należy korzystne lokowanie zgromadzonych pieniędzy. Właścicielami funduszy inwestycyjnych są między innymi banki, ale też towarzystwa ubezpieczeniowe i inne podmioty finansowe specjalizujące się w inwestycjach.

Jak wybrać dobry fundusz inwestycyjny

Osoba, która dopiero rozpoczyna przygodę z inwestowaniem w fundusz inwestycyjny stoi przed nie lada dylematem. Kilkaset działających na polskim rynku funduszy inwestycyjnych raczej wyklucza możliwość przeanalizowania wiarygodności ich wszystkich. Można jednak, posiłkując się internetem, skorzystać z kilku narzędzi, które pozwolą ustalić poziom wiarygodności i opłacalności inwestowania w dany fundusz. Na uwagę zasługują fundusze osiągające duże zyski przy jednoczesnym zminimalizowanym ryzyku. To opcja dobra dla początkujących inwestorów, niedysponujących dużym kapitałem. Doświadczeni gracze mogą pokusić się o poszukiwanie funduszy inwestujących bardziej agresywnie, gdzie pojawia się ryzyko strat, ale też zyski są niewspółmiernie wyższe. Warto też zainteresować się rankingami funduszy i przyznawanymi im rokrocznie odznaczeniami. Tu na uwagę zasługują te fundusze, które od kilku lat utrzymują się na górze listy.

Warto też zagłębić się w portale branżowe, które oferują wiele cennych materiałów dotyczących analizy rynku funduszy inwestycyjnych. Szeroką ofertę funduszy posiadają też pośrednicy finansowi np. open.pl/oszczedzanie-i-inwestowanie/inwestowanie

Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne

Przede wszystkim dlatego, że można. To furtka dla osób niemających kapitału wystarczającego do samodzielnego grania na giełdzie. To także dobre rozwiązanie dla firm i podmiotów prawnych. Fundusze inwestycyjne to sposób na bezpieczne inwestowanie, przede wszystkim dlatego, że klient sam określa stopień ryzyka, jaki chce ponieść. Są fundusze, które z otwartymi ramionami witają nawet tych klientów, którzy przynoszą im na start skromne 50 zł i proszą o pomnożenie. I to naprawdę działa! Stopa zwrotu jest wyższa niż przy tradycyjnej lokacie bankowej, zyski są większe, co pozwala na szybsze inwestowanie i pomnażanie kapitału. Przy odrobinie szczęścia i mądrym inwestowaniu można w krótkim czasie zbudować całkiem sporą poduszkę finansową.

Fundusz inwestycyjny może być też sposobem na dodatkową emeryturę, a w przypadku wielu osób tak naprawdę na jedyną emeryturę.

Fundusze agresywne, pasywne i mieszane

Potencjalnego klienta funduszy inwestycyjnych najbardziej interesują przyszłe zyski. Ich wysokość jest wprost proporcjonalna do stopnia podejmowanego ryzyka. Inwestując w fundusze agresywne, można spodziewać się w krótkim czasie całkiem pokaźnych zysków, ale trzeba też liczyć się z możliwością strat. Z kolei fundusze pasywne to bezpieczna forma inwestycji, praktycznie nieobarczona ryzykiem, ale zyski są odpowiednio mniejsze. Fundusze mieszane oferują optymalne proporcje między zyskiem a stopniem ryzyka.

Na co zwrócić uwagę inwestując w fundusze inwestycyjne

Inwestowanie w fundusze rządzi się swoimi prawami, które dla własnego bezpieczeństwa lepiej znać.

1. Określenie czasu inwestycji jest bardzo ważne i ściśle wiąże się z ryzykiem. Dla krótkoterminowych inwestycji lepsze będą fundusze pasywne. Tu można wypłacić pieniądze praktycznie w dowolnym momencie i niemal zawsze będzie to więcej, niż zostało wpłacone. W przypadku inwestycji długoterminowych można zainwestować w fundusze agresywne, a pieniądze wycofać w momencie osiągnięcia określonego, założonego wcześniej pułapu.

2. Chytry dwa razy traci – pamiętając o tej zasadzie, warto ustalić, ile chcemy zarobić i trzymać się własnych założeń. Po okresie hossy często pojawia się bessa, w której jednostki funduszu tracą na wartości. Jeśli nie zostaną w porę wycofane, zamiast zysku w portfelu pojawią się straty.

3. Emocje nie są dobrym doradcą – nie powinno się inwestować pod wpływem nagłych impulsów, reklam telewizyjnych, podpowiedzi osób niemających zawodowo nic wspólnego z finansami. To, że sąsiadowi inwestycja przyniosła zyski, naprawdę nie oznacza, że i w naszym przypadku tak będzie.

4. Cierpliwość jest dobrym doradcą inwestora. Fundusze inwestycyjne cyklicznie zyskują i tracą na wartości. Trzeba się do tego przyzwyczaić i nie wpadać w panikę. Osoby nerwowe raczej nie powinny inwestować w fundusze agresywne.

5. Rekordowo wysokie stopy zwrotu są rekordowe właśnie dlatego, że przydarzają się rzadko. Przekonanie, że skoro zdarzyło się raz, to zdarzy się i drugi niejednego inwestora podprowadziło na skraj bankructwa.

6. Dobrym zwyczajem jest lokowanie pieniędzy w kilku funduszach inwestycyjnych. To sposób na zminimalizowanie ryzyka i potencjalnie większe zyski.

 


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: