Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:31:21 -6h
Tokio (Japonia) 11:31:21 +8h
Sydney (Australia) 12:31:21 +9h
Londyn (Anglia) 02:31:21 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

Fed trzęsie światowym rynkiem

11.07.2019 14:24 czwartek
Scenariusz obniżek stóp procentowych za oceanem stał się jeszcze bardziej realny. Analitycy przewidują, że Rezerwa Federalna może nawet nie poczekać do końca wakacji i już na lipcowym posiedzeniu podejmie decyzję o pierwszej obniżce.
 
FED decyduje o nastrojach
 
Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell w swoim wczorajszym wystąpieniu dał silny sygnał przemawiający za obniżką stóp procentowych jeszcze w tym roku. Coś, o czym od wielu tygodni tylko się mówiło, powoli staje się faktem. Zresztą ruch ten był widoczny dużo wcześniej w cenach kontraktów terminowych na stopę procentową. Na reakcję rynków nie musieliśmy długo czekać. Nowojorska giełda osiągnęła kolejne rekordy i przebiła magiczną granicę 3000 punktów na indeksie S&P, a dolar wyraźnie stracił względem euro
. Zapewne nie jest to koniec atrakcji. Im bardziej rynek będzie się przygotowywał do tych wydarzeń, tym większa szansa na pogłębianie tego typu reakcji. Pierwsze obniżki są już w cenach, otwartym pytaniem pozostaje, jak daleko posunie się FED.
 
Zmiany w Turcji
 
Mogło się już wydawać, że sytuacja w Turcji zmierza w dobrym kierunku. Ryzyka są w miarę opanowane, a słaba lira pozwala gospodarce powoli się stabilizować. Inflacja wciąż jest dwucyfrowa, ale spada. Co najważniejsze wysoka stopa procentowa stabilizuje zarówno inflację, jak i wartość waluty. Problem w tym, że prezydent Erdogan nie lubi wysokich stóp procentowych. Na szczęście nie są to już czasy, kiedy publicznie ogłaszał, że wysokie stopy powodują inflację, czym wywoływał duże zdziwienie u wszystkich posiadających nawet podstawową wiedzę makroekonomiczną. Problem w tym, że naciski na obniżki znów się nasiliły. Dotychczasowy szef banku centralnego nie miał zamiaru ugiąć się pod tą presją, dlatego został zdymisjonowany. Stanowisko objął jego zastępca, a rynki ponownie ogarnął strach. Lira traci na wartości, ponieważ prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych wzrasta.
Rozwiązanie kwestii frankowej
 
Sejm uchwalił w końcu ustawę wspierającą kredytobiorców walutowych. Jest ona jednak bardzo daleka od postulatów samych frankowiczów. Realnie projekt niewiele wnosi, ponieważ z prezydenckiej propozycji usunięto jedyny instrument, który mógłby zachęcać banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów na warunkach uzgodnionych z klientem. Pozostawiono jednak dwa mechanizmy wsparcia dla osób w trudnej sytuacji finansowej oraz opcję preferencyjnej pożyczki na spłatę. W obydwu przypadkach warunki są wyraźnie preferencyjne, ale korzyść, jaką odniosą kredytobiorcy, będzie niewspółmiernie mniejsza niż przeliczenie kredytu na złote po kursie z 2008 roku.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:30 - strefa euro - protokół z posiedzenia EBC,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl

 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 

Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 9: Konrad Okła (18.01.2019)
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: