Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 17:13:10 -6h
Tokio (Japonia) 07:13:10 +8h
Sydney (Australia) 08:13:10 +9h
Londyn (Anglia) 22:13:10 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

DM BOŚ: TYGODNIK FX z 12 lipca 2019 r.

15.07.2019 08:27 poniedziałek
TO BYŁO NAJWAŻNIEJSZE W MIJAJĄCYM TYGODNIU:
 
 #DOLAR POWRÓCIŁ DO SPADKÓW po tym jak szef FED zeznając w Kongresie dal do zrozumienia, że od czerwcowego posiedzenia FOMC skala niepewności w gospodarce nie zmniejszyła się, a ryzyka spadku inflacji mogą być niedoszacowane. Rynek w pełni wycenia możliwość cięcia stóp o 25 p.b. na posiedzeniu 31 lipca. Szanse na mocniejszy ruch nie są duże, a dodatkowo opublikowane w czwartek dane pokazały, że bazowa inflacja CPI nieoczekiwanie wzrosła w czerwcu o 0,1 proc. m/m, oraz przyspieszyła do 2,1 proc. r/r.
 
 #EURO PRÓBOWAŁO ODBIJAĆ - „minutki” z czerwcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pokazały wprawdzie, że członkowie tego gremium dostrzegają konieczność poluzowania polityki, ale nie widzą konieczności pośpiechu
. Uczestnicy rynku zdają sobie dodatkowo sprawę z potencjalnych problemów – cięciu stopy depozytowej powinno towarzyszyć tzw. jej zróżnicowanie dla poszczególnych instytucji, a aby móc wznowić program skupu aktywów
konieczne jest ustawowe podniesienie limitów zaangażowania dla EBC.
 
 #NIEJASNA POZOSTAJE SYTUACJA WOKÓŁ FUNTA – według plotek Boris Johnson już wygrał listowne głosowanie na nowego szefa Partii Konserwatywnej, chociaż ono jeszcze trwa i oficjalnie nazwisko powinniśmy poznać około 22 lipca. Tymczasem temat Brexitu przyprawia o ból głowy decydentów także w Banku Anglii – zdaniem Gertjana Vlieghe BOE powinien szybko ściąć stopy w okolice zera, gdyby miało dojść do wyjścia z UE bez umowy. W sytuacji rozwodu z umową, należy raczej spodziewać się ich stopniowego wzrostu w ciągu najbliższych trzech lat.
 
 #RELACJE AMERYKAŃSKO-CHIŃSKIE nadal pozostają napięte, po tym jak strony nie wywiązują się z „ustaleń” poczynionych na szczycie G-20 blisko 2 tygodnie temu. Amerykanie niechętnie znoszą ograniczenia w handlu z koncernem technologicznym Huawei, a Chińczycy nie podjęli jeszcze decyzji o zwiększeniu zakupów produktów rolnych z USA. Strony ponownie zaczynają nawzajem się oskarżać, chociaż na oficjalnym szczeblu nikt nie mówi o zerwaniu rozejmu. Telefoniczne ustalenia w ostatnich dniach nie przyniosły konkretów w postaci ustalenia harmonogramu spotkań zespołów negocjatorów, którzy mieli ponownie usiąść nad nową umową handlową. Do tego wszystkiego doszedł jeszcze wątek Tajwanu, któremu Amerykanie zobowiązali się dostarczyć broń.


Zobacz także: EBC uspokaja rynki
 
JAKIE SĄ PERSPEKTYWY NA NOWY TYDZIEŃ?
 
Ostatnie dni zdają się sugerować, że FED rozdał już karty przed lipcowym posiedzeniem – cięcie o 25 p.b. zostało już zapowiedziane, a szanse na głębszy ruch nie są duże. Jedyne o czym można by spekulować, to kwestia retoryki jaka będzie towarzyszyć tej decyzji o luzowaniu – na ile może zapowiadać kolejne ruchy w dalszej części roku. W przyszłym tygodniu poznamy dane, które pokażą obraz gospodarki – indeksy regionalne NY FED Mfg. i Philly FED, dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, dane z rynku nieruchomości, tzw. Beżową Księgę FED, oraz dane nt. nastrojów konsumenckich. Ważne dane dotyczące inflacji opublikowane zostaną dopiero w piątek 26 lipca przy okazji danych nt. dynamiki PKB za II kwartał (PCE Core).
 
Czy, zatem publikowane w najbliższych dniach dane makro z USA mogą mieć mniejsze znaczenie dla sentymentu wokół dolara? Niewykluczone, że tak – większą uwagę może przykuć zachowanie się indeksów na Wall Street, po tym jak „gołębi” Powell dał zielone światło do dalszych zwyżek, ale przecież rozpoczyna się sezon wyników spółek za II kwartał (teoretycznie oczekiwania zostały wcześniej zrewidowane, ale różnie z tym może być). Cały czas nie ma jasności, jak dalej potoczą się relacje handlowe pomiędzy USA, a Chinami. Jeżeli prawdą jest, jakoby Donald Trump miał „wziąć na siebie ten temat” zmniejszając rolę Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina, to rośnie ryzyko ich ponownej eskalacji.
 
WYKRES TYGODNIA: AUDUSD wciąż pod presją spadkową?
 
We wtorek nad ranem poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Australii na którym to doszło do drugiej z rzędu obniżki stóp procentowych o 25 p.b. Ruch ten ostatecznie został jednak odebrany jako „jastrzębi”, gdyż z towarzyszącego mu komunikatu wynikało, że RBA może nadmiernie nie spieszyć się z dalszym luzowaniem. Zapiski mogą tym samym rzucić więcej światła na ten temat. Poza tym uwagę mogą też przykuć czwartkowe dane z rynku pracy. Negatywna presja na AUD może iść także ze strony chińskiego juana w kontekście powracającej niepewności, co do wzajemnych relacji USA-Chiny.
 
Na poniższym wykresie dziennym pary AUDUSD widać jak silny jest rejon oporu 0,7000-0,7040. Jego złamaniu musiałyby tym samym towarzyszyć mocne argumenty fundamentalne.


 
Wykres dzienny AUDUSD
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
#GAMINGnaGIEŁDZIE, 29.11.2018, Warszawa   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #39
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: