Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:21:24 -6h
Tokio (Japonia) 08:21:24 +8h
Sydney (Australia) 09:21:24 +9h
Londyn (Anglia) 23:21:24 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Czy inwestowanie niewielkich kwot ma sens?

15.07.2019 10:09 poniedziałek
Czy fundusze inwestycyjne to opcja jedynie dla najbogatszych? Czy mogą z niej korzystać tylko ci, którzy dysponują sporymi środkami? Czy ma sens inwestowanie niewielkich kwot w fundusze inwestycyjne?
 
Tak, takie inwestowanie również ma sens. Zacznijmy jednak od początku. Inwestycje nie są, wbrew obiegowej opinii, przeznaczone jedynie dla bogatych. Mogą z nich korzystać również osoby mniej zamożne, za to potrafiące prowadzić systematycznie swoje finanse i pragnące dobrze zarobić. 
 
Wszyscy wiemy, że nasze emerytury co najmniej stoją pod znakiem zapytania. Ich przyszła wysokość musi być bardzo niska – stoją za tym takie fakty, jak problemy demograficzne Polski, zamknięcie na imigrację, drenaż młodego pokolenia, które wyjechało na Zachód i niepewność ich powrotu. Sposobem na obejście tej sytuacji są właśnie fundusze inwestycyjne. 
 
Inwestycja w przyszłość
 
Inwestując 100 zł miesięcznie przez trzydzieści lat, przy obecnej inflacji oraz średniej stopie zwrotu, otrzymamy ponad 70 tysięcy złotych. To konieczne wsparcie może okazać się kluczowe z punktu widzenia poziomu naszego życia na emeryturze. Czy jesteśmy gotowi zaryzykować swoją własną przyszłość?  
 
Wielu ludzi decyduje się również na podobne inwestycje nie z troski o swoją własną emeryturę, ale również myśląc o dzieciach. Młodzi rodzice bardzo często decydują się na takie inwestycje właśnie dla swoich pociech, aby po zakończeniu szkoły pomóc sfinansować im studia, mieszkanie lub choćby samochód. Taki kapitał na start może się okazać nieoceniony w życiu młodego człowieka.
 
Niezależnie jednak jakie kwoty inwestujemy – wciąż musimy kierować się pewnymi zasadami, na które wysokość inwestowanych środków nie ma żadnego wpływu.
 
Złote zasady
 
Przede wszystkim chodzi o rozsądek. Jeśli zamierzamy inwestować, nie powinniśmy kierować się emocjami. Musimy wiedzieć, że gwałtowne ruchy to nie domena inwestycji. Fundusze to raczej kraina spokoju, rozsądku i racjonalnego myślenia. Nie możemy dać się ponieść emocjom i stracić rozeznania w tym, co jest dla nas korzystne, a co może zakończyć się stratą. Inwestować należy według założonej strategii, która pomoże zrealizować nam określone cele. Powinniśmy mieć je zawsze na horyzoncie, a wybór jakiegokolwiek instrumentu inwestycyjnego warunkować skutecznością ich realizowania.
 
Pomoc w tym względzie możemy uzyskać również od Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) w ramach którego zamierzamy inwestować. Opiekun naszej inwestycji oraz inni eksperci ds. rynku akcji zatrudnieni w TFI z pewnością podpowiedzą nam czego unikać, a czym się zainteresować. Naszą sprawą jest wysłuchać ich głosu, zrozumieć co mają do przekazania i podjąć racjonalną decyzję.
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: