Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:54:43 -6h
Tokio (Japonia) 02:54:43 +8h
Sydney (Australia) 03:54:43 +9h
Londyn (Anglia) 17:54:43 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Wzrost wartości AUD po dobrych danych z Chin

15.07.2019 11:30 poniedziałek
Kluczowe informacje z rynków:
 
Chiny: Dynamika PKB w Chinach w II kwartale br wyniosła 1,6% kdk i 6,2% rdr, w porównaniu do oczekiwań zakładających 1,5% kdk i 6,3% rdr.  
 
Chiny: Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach w czerwcu wyniosła 6,3% rdr wobec oczekiwań na poziomie 5,2% rdr.
 
Chiny: Dynamika sprzedaży detalicznej w Chinach w czerwcu wyniosła 9,8% rdr wobec oczekiwań na poziomie 8,3% rdr.
 
Chiny: Dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich w Chinach w czerwcu wyniosła 5,8% rdr wobec oczekiwań na poziomie 5,5% rdr.
 
Szwajcaria: Ceny producentów w Szwajcarii spadły w czerwcu o 0,2% mdm i 0,7% rdr.
 
Słowacja: Inflacja CPI w Słowacji w czerwcu znalazła się na poziomie 0,1% mdm i 2,6% mdm, zbliżonym do oczekiwań. 
 
Naszym zdaniem: Początek bieżącego tygodnia upływa pod znakiem lepszych od oczekiwań danych makro z Chin, które budzą optymizm na rynkach niektórych walut
. Na wartości zyskuje m.in. australijski dolar – kurs AUD/USD dzisiaj rano rośnie, docierając do najwyższych poziomów od 10 dni. Obecnie kurs tej pary walutowej oscyluje tuż powyżej 0,70. Niemniej, warto zaznaczyć, że okolice 0,7000-0,7030 stanowią ważny techniczny punkt oporu, który już wiele razy w ciągu ostatnich miesięcy wyznaczał punkty zwrotne na wykresie tej pary walutowej. Chiny są najważniejszym rynkiem eksportowym i ogólnie partnerem handlowym Australii, dlatego dobre dane z Chin na ogół odbijają się pozytywnie na wartości australijskiego dolara. 
 
Tymczasem amerykański dolar nadal pozostaje pod spadkową presją, wynikającą z oczekiwań związanych z luzowaniem polityki pieniężnej w USA. W tym tygodniu czeka nas kolejna seria wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, co może mieć wpływ na amerykańską walutę. Dotychczasowe wypowiedzi sugerowały, że czekają nas obniżki stóp procentowych w USA, a obniżka o 25 punktów bazowych jeszcze w lipcu jest już praktycznie uwzględniona w wartości USD. 
 
Amerykański dolar dzisiaj rano osłabia się m.in. w relacji do euro. Notowania EUR/USD obecnie poruszają się w okolicach 1,1270-1,1280, a dzisiaj trudno oczekiwać większych zwrotów akcji ze względu na praktycznie pusty kalendarz makro w strefie euro. Dopiero po południu pojawią się dane z USA (indeks NY Empire State) oraz wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku, Johna Williamsa. 
 
 
Wykres dzienny indeksu USD
 
Wykres dzienny AUD/USD
 
 
Wykres dzienny EUR/USD
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Konferencja WallStreet 20: Spotkanie Dariusza Miłka, Prezesa Zarządu CCC SA z inwestorami   #BIZNESwDRODZE, odcinek 7, Krzysztof Zdanowski, Summa Linguae SA
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: