Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 17:35:32 -6h
Tokio (Japonia) 07:35:32 +8h
Sydney (Australia) 08:35:32 +9h
Londyn (Anglia) 22:35:32 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

17.07.2019 09:23 środa

Informacje gospodarcze
 

W kraju:
 
Dziś o 10:00 opublikowane zostaną dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach oraz koniunktura konsumencka za czerwiec.
 
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy obniżającej PIT z 18% do 17% oraz podnoszący koszty uzyskania przychodów - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.
 
Nowelizacja budżetu nie jest konieczna w związku z obniżką stawki PIT i podniesieniem kosztów uzyskania przychodów - poinformował minister finansów Marian Banaś.
 
Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec czerwca 2019 r. wyniósł łącznie 7.413,3 mln euro wobec 6.501,8 mln euro w maju - podało MF w komunikacie.
 
Ze świata:
 
Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowana zostanie inflacja HICP za czerwiec.
 
Dziś o 14:30 w USA opublikowane zostaną dane o pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach za czerwiec.
 
Dziś o 20:00 w USA opublikowana zostanie Beżowa Księga.
 
Komentarz
 
Krajowe dane mogą umocnić złotego
 
Wczorajsze dobre dane o wynikach sprzedaży detalicznej w USA przy zaledwie wyhamowaniu dynamiki produkcji przemysłowej stały w opozycji z coraz gorszym wynikiem niemieckiego indeksu ZEW
. Powyższe stało się czynnikiem
umocnienia dolara i to pomimo najnowszych wypowiedzi bankierów centralnych w USA.
 
Szef chicagowskiego oddziału Fed, C. Evans powiedział wczoraj, że biorąc pod uwagę tylko inflację, czułby się pewnie, argumentując za kilkoma obniżkami stóp procentowych przez końcem roku. Z kolei szef Fed J. Powell stwierdził podczas
przemówienia w Paryżu, że bank centralny będzie zaangażowany w podtrzymanie gospodarczej ekspansji i zamierza działać w odpowiedni sposób, żeby cel ten osiągnąć. Powyższe wpisuje się w dotychczasowe oczekiwania rynku
na lipcowe cięcie stóp procentowych w USA.
Z drugiej strony niepokoić mogły nieco wczorajsze doniesienia z frontu wojen handlowych. Z jednej strony sekretarz skarbu USA S. Mnuchin powiedzia ostatnio, że może się wybrać wraz z przedstawicielem handlowym USA R. Lighthizerem w podróż do Pekinu, jeśli konsultacje telefoniczne w tym tygodniu będą produktywne, ale strona chińska podkreśla chęć walki o swoje interes narodowe. Finalnie EUR-USD zszedł wczoraj do poziomu 1,1209 co przełożyło się na osłabienie złotego do dolara. W parze z euro krajowa waluta pozostawała jednak mocne, czemu sprzyjały wczorajsze rodzime dane o inflacji bazowej która w czerwcu wzrosła do poziomu 1,9% r/r, co było zgodne z oczekiwaniami.
 
Na długu wczorajsze publikacje i wystąpienia nie przekonały do dynamizacji spadków rentowności na rynkach bazowych, co sprzyjało utrzymaniu zarówno Bundów jak i Treasuries w granicach zasięgu z poniedziałku. Konsolidacja dominowała również na krajowych dziesięciolatkach, które zakończyły dzień rentownością na poziomie 2,283%.
 
W środę wśród danych uwagę zwraca inflacja HICP w strefie euro, która może być odbierana w kontekście retoryki EBC. W kraju z kolei pojawią się dane z rynku pracy o zatrudnieniu i wynagrodzeniach oraz koniunktura konsumencka.
 
Wydaje się jednak, że nawet pozytywne zaskoczenie nie powinno zmienić dotychczasowo podejścia RPP bazującego na stabilizacji stóp procentowych do przyszłego roku. W kontekście rynkowym mocniejsze krajowe dane mogą jednak
przejściowo umocnić złotego i lekko osłabić dług. 

 
BM Alior Bank 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 

Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 9: Konrad Okła (18.01.2019)
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: