Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:13:09 -6h
Tokio (Japonia) 04:13:09 +8h
Sydney (Australia) 05:13:09 +9h
Londyn (Anglia) 19:13:09 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, cukier

18.07.2019 10:55 czwartek
ROPA NAFTOWA
 
Rozczarowujące dane dotyczące zapasów paliw w USA.
 
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jest wyjątkowo słaby. Notowania tego surowca od początku tygodnia nie wypracowały ani jednej wzrostowej sesji. Po serii spadków cen ropy naftowej, dzisiaj jej notowania się stabilizują, jednak presja podaży na razie nie pozwala cenom ropy istotnie wzrosnąć. Rano cena ropy Brent porusza się w okolicach 63,60 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy WTI oscylują w rejonie 56,60 USD za baryłkę. 
 
Na rynku amerykańskiej ropy naftowej presja sprzedających była ostatnio bardziej widoczna. Wynika to z faktu, że to właśnie na tym rynku pojawiało się więcej istotnych informacji cenotwórczych
. W poprzednim tygodniu notowania ropy WTI dynamicznie rosły ze względu na obniżenie produkcji ropy w obliczu huragan Barry, przechodzącego przez Zatokę Meksykańską. Niemniej, w tym tygodniu sytuacja wraca już powoli do normy, co generuje presję na oddanie ubiegłotygodniowych zwyżek. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Wczoraj spadkom cen ropy sprzyjały dane dotyczące zapasów paliw w USA. Departament Energii w swoim cotygodniowym raporcie podał, że zapasy ropy naftowej spadły o 3,1 mln baryłek. Co prawda była to zniżka większa od oczekiwań, jednak należy uwzględnić fakt, że spadek zapasów ropy częściowo mógł wynikać z tymczasowo obniżonej produkcji w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Negatywnym akcentem był jednak wyraźny wzrost zapasów benzyny (o 3,56 mln baryłek) oraz destylatów (o 5,6 mln baryłek) przy oczekiwaniach odpowiednio ich zniżki o 925 tys. baryłek oraz zwyżki o 613 tys. baryłek. Tak słabe dane sugerują rozczarowujący popyt na paliwa w USA, zwłaszcza w kontekście trwającego sezonu letnich wyjazdów. 
Pesymiści na rynku ropy naftowej na razie przeważają, ale potencjał do krótkoterminowych zniżek mógł się już wyczerpać. Po trzech wyraźnie spadkowych sesjach, dalsze spadki najprawdopodobniej wymagałyby kolejnego większego impulsu – w przeciwnym razie, możemy zobaczyć uspokojenie nastrojów do końca tygodnia. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
CUKIER
 
Spadkowa seria na wykresie cen cukru.
 
Notowania cukru nie mają ostatnio najlepszej passy. Cena tego surowca spada już od ponad miesiąca, a w ostatnich dniach zniżki przyspieszyły. Obecnie cena cukru w Nowym Jorku znajduje się w okolicach 11,75-11,80 USD za funt, czyli na najniższym poziomie od końca maja tego roku.
 
Impulsem do zniżki cen cukru w USA był spadek notowań tego surowca w Londynie ze względu na nadspodziewanie dużą podaż tego surowca i utrzymywanie się wysokich zapasów. Faktycznie, największy negatywny wpływ na ceny cukru już od dłuższego czasu ma duża globalna produkcja, za którą nie nadąża popyt. W rezultacie, nadwyżka powraca na rynek cukru jak bumerang. 
 
 
Notowania cukru w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Paweł Szczepanik przedstawia: DŁUGOTERMINOWA ANALIZA INDEKSÓW mWIG40 i sWIG80 | Analiza techniczna   Jak budować portfel inwestycyjny na lata? Przegląd różnych klas aktywów
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: