Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 08:35:41 -6h
Tokio (Japonia) 22:35:41 +8h
Sydney (Australia) 23:35:41 +9h
Londyn (Anglia) 13:35:41 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

40

AUD w górę po danych z australijskiego rynku pracy

18.07.2019 12:11 czwartek
Kluczowe informacje z rynków:
 
Japonia: Bilans handlu zagranicznego w Japonii w czerwcu wyniósł 589,5 mld JPY, więcej od oczekiwań zakładających 420 mld JPY. Eksport spadł o 6,7% rdr (w porównaniu do oczekiwań spadku o 5,6% rdr), natomiast import spadł o 5,2% rdr (przy oczekiwaniach zniżki o 0,4% rdr). 
 
Australia: Stopa bezrobocia w Australii w czerwcu wyniosła 5,2%, zgodnie z oczekiwaniami. Zmiana zatrudnienia znalazła się na poziomie 0,5 tys. przy oczekiwaniach 10 tys. 
 
Szwajcaria: Bilans handlu zagranicznego w Szwajcarii w czerwcu wyniósł 4,01 mld CHF, więcej od oczekiwań zakładających 3,12 mld CHF.
 
Wielka Brytania: Dynamika sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła 1% mdm i 3,8% rdr, czyli więcej od oczekiwań zakładających odpowiednio -0,3% mdm i 2,5% rdr.
 
Naszym zdaniem: Wczoraj notowania amerykańskiego dolara skierowały się na południe, odreagowując część znaczącego wtorkowego wzrostu
. Dzisiaj zła passa USD trwa, a indeks amerykańskiego dolara porusza się w okolicach 96,70-96,80 pkt. Nadal jednak zniżka jest niewielka w porównaniu do wzrostów z początku tygodnia. 
 
Wraz ze zbliżaniem się końca miesiąca, na rynku walutowym pojawia się coraz więcej spekulacji na temat możliwych działań Rezerwy Federalnej w zakresie polityki monetarnej w USA. Ostatniego dnia lipca ma zapaść decyzja dotycząca stóp procentowych. Zniżka o 25 punktów bazowych jest już uznawana praktycznie za pewną, natomiast coraz częściej pojawiają się głosy, że jeszcze na lipcowym posiedzeniu może zapaść decyzja o cięciu stóp o 50 punktów bazowych. Ogólny konsensus zakłada, że do końca bieżącego roku łączna zniżka wyniesie 75 punktów bazowych.  
 
Słabość USD pozytywnie wpłynęła na wartość australijskiego dolara, który w ostatnich miesiącach ogólnie radził sobie słabo ze względu na obawy dotyczące sytuacji w chińskiej gospodarce. Dzisiaj notowania AUD/USD rosną do okolic szczytów sprzed dwóch tygodni, poruszając się ponad poziomem 0,70. 
 
Podczas czwartkowej sesji australijskiemu dolarowi pomagają dobre dane z rynku pracy w Australii. Stopa bezrobocia w czerwcu pozostała na niezmienionym poziomie. Mimo że ogólna zmiana zatrudnienia zawiodła, to głównie wynikało to z mniejszego zatrudnienia w pracy w niepełnym wymiarze godzin, natomiast zatrudnienie na etatach wzrosło o solidne 21,1 tys. stanowisk. 
 
 
Wykres dzienny indeksu USD
 
Wykres dzienny EUR/USD
 
Wykres dzienny AUD/USD
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
#5 Śniadanie Inwestorów: KBJ SA   MEANDRY BIZNESU: Zbigniew Jakubas
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: