Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 07:47:05 -6h
Tokio (Japonia) 21:47:05 +8h
Sydney (Australia) 22:47:05 +9h
Londyn (Anglia) 12:47:05 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Powrót wartości USD do zniżek

08.08.2019 12:33 czwartek

    • Japonia: Saldo rachunku bieżącego w Japonii w czerwcu wyniosło 1211,2 mld JPY wobec oczekiwań na poziomie 1140 mld JPY.

    • Chiny: Bilans handlu zagranicznego Chin w lipcu znalazł się na poziomie 45,06 mld USD przy oczekiwaniach wynoszących 40 mld USD. Eksport wzrósł o 3,3% rdr przy oczekiwaniach jego spadku o 2% rdr. Z kolei import spadł o 5,6% rdr przy oczekiwaniach zniżki o 8,3% rdr.

    • Hiszpania: Dynamika produkcji przemysłowej w Hiszpanii w czerwcu wyniosła 1,8% rdr wobec oczekiwań na poziomie 0,8% rdr.

    • Węgry: Inflacja CPI na Węgrzech w lipcu znalazła się na poziomie 0,2% mdm i 3,3% rdr, zgodnie z oczekiwaniami.
Naszym zdaniem: O ile sytuacja na rynkach akcji ustabilizowała się po ostatnich gwałtownych przecenach, to notowania amerykańskiego dolara nadal radzą sobie relatywnie słabo

. Dzisiaj rano indeks USD powraca do zniżek i obecnie porusza się w okolicach 97,25 pkt. Z kolei notowania eurodolara zwyżkują, odbijając się w górę od poziomu 1,12.

Sytuacja dolara w bieżącym roku nie jest jednak jeszcze klarowna. Istotnym czynnikiem wpływającym na jego wartość będzie polityka monetarna prowadzona przez Rezerwę Federalną. Po lipcowej obniżce stóp procentowych w USA przedstawiciele Fed ostudzili zapał inwestorów tłumacząc, że ruch ten nie oznacza jeszcze kontynuacji gołębiego nastawienia i dalszych obniżek stóp procentowym w bieżącym roku. Jednak scenariusza kontynuacji łagodzenia polityki monetarnej też nie można wykluczać, zwłaszcza jeśli rynkowy pesymizm udzieli się przedstawicielom Fed.

Bez wyraźnego kierunku porusza się natomiast kurs GBP/USD. Brytyjski funt wyhamował dramatyczne zniżki, ale inwestorom jest daleko do optymizmu w kwestii tej waluty. Brexit bez umowy nadal jest prawdopodobnym scenariuszem, a to ustawia brytyjskiego funta pod dużą presją podaży.

Brak decyzyjności brytyjskiego rządu i duża niepewność związana z polityką w tym kraju sprawia, że ankiety wśród ekonomistów zakładają przeróżne prawdopodobieństwa tzw. no-deal Brexit (wg ostaniej ankiety Reutersa, od 15% do 75%). W takich warunkach trudno zakładać jakikolwiek scenariusz. Nie zmienia to jednak faktu, że brak konkretnych informacji przechyla szalę na rzecz Brexitu bez umowy.Wykres dzienny indeksu USD
Wykres dzienny EUR/USD
Wykres dzienny GBP/USD
Dorota Sierakowska
DM BOŚInne artykuły z tego działu: Inne artykuły: