Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:37:59 -6h
Tokio (Japonia) 14:37:59 +8h
Sydney (Australia) 15:37:59 +9h
Londyn (Anglia) 05:37:59 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?

13.08.2019 14:23 wtorek

Trudna sytuacja finansowa może przytrafić się każdemu – wystarczy wypadek, utrata pracy czy podjęcie nietrafnych decyzji finansowych. W takiej sytuacji wiele osób myśli o pożyczce lub kredycie. Może to być dobre rozwiązanie kłopotów finansowych, o ile produkt pożyczkowy będzie odpowiadał potrzebom pożyczkobiorcy. 

Zadłużenie Polaków w liczbach

To, jak Polacy radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań, postanowił sprawdzić Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA. Z raportu „Dlaczego Polacy się zadłużają” wynika, że trzy czwarte ankietowanych w wieku od 18 do 64 lat zaciągało kredyty lub pożyczki. Jednym z częstszych powodów korzystania z produktów oferowanych przez banki i firmy pożyczkowe były problemy finansowe – takiej odpowiedzi udzieliło 29 proc. respondentów[1].

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe są świadome różnorodnych potrzeb klientów. Z tego względu w swoich ofertach już dawno mają produkty dedykowane osobom w trudnej sytuacji finansowej – banki proponują kredyty konsolidacyjne, zaś firmy pożyczkowe m.in. pożyczki z komornikiem.

Kredyt lub pożyczka a problemy finansowe

Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą starać się o kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu możliwe jest połączenie kilku zobowiązań w jedno i obniżenie wysokości miesięcznej raty poprzez wydłużenie okresu spłaty kredytu. Z tego rozwiązania skorzystać mogą klienci mający coraz większe kłopoty z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Przekroczenie terminów spłaty kolejnych rat wyklucza możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Tej grupie klientów pozostają pożyczki z firm pożyczkowych.

Firmy pożyczkowe proponują wspomniane już pożyczki z komornikiem, pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej i pożyczki konsolidacyjne (działają na zasadach analogicznych do kredytów konsolidacyjnych). Dla tej grupy produktów charakterystyczne są:

  • elastyczny termin spłaty – klienci mogą wybierać wśród pożyczek udzielanych na okres od kilku dni do kilkunastu miesięcy (tzw. pożyczki ratalne),
  • wysokie kwoty pożyczki – w niektórych firmach można złożyć wniosek nawet o 25000 zł,
  • minimum formalności – mimo że firmy pożyczkowe nie wymagają dostarczenia zaświadczeń o dochodach, to jednak weryfikują historię kredytową potencjalnego klienta (sprawdzają jego dane osobowe w bazach gromadzących informacje o dłużnikach, np. BIK).

Pożyczki konsolidacyjne czy pożyczki dla zadłużonych – w odróżnieniu od kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez banki – mogą być bezpłatne. Wiele firm pożyczkowych proponuje konsumentom skorzystanie z atrakcyjnej oferty w postaci pożyczki RRSO 0 proc. Jedynym wymogiem jest, aby dane osoby wnioskującej o pożyczkę nie znajdowały się jeszcze w bazie klientów firmy pożyczkowej.

Jak wybrać pożyczkę z firmy pożyczkowej?

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej czy pożyczki konsolidacyjne to rozwiązanie dedykowane klientom w trudnej sytuacji finansowej. Ponieważ na polskim rynku działa wiele firm pożyczkowych, najważniejsze jest dokładne sprawdzenie warunków, na jakich pożyczka zostanie udzielona. Im będzie ona tańsza, tym lepiej. Warto sprawdzić również:

  • czy firma pożyczkowa należy do PZIP (Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych) – aktualnie PZIP zrzesza ponad 60 takich pożyczkodawców[2],
  • jakie opinie zgromadziła firma pożyczkowa wśród dotychczasowych klientów – szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy klienci skarżą się na problemy z wypłatą środków,
  • z jakimi bazami dłużników współpracuje firma pożyczkowa – niektóre współpracują wyłącznie z BIK, inne korzystają również z zasobów KRD czy BIG InfoMonitor.

W szybkim porównaniu ofert pomagają porównywarki pożyczek. Jedna z takich porównywarek działa pod adresem Finaton.com. Użytkownicy w jednym miejscu znajdą informacje o RRSO, dostępnych kwotach i terminie spłaty pożyczki.

Pożyczka jako koło ratunkowe – o czym pamiętać?

Osoby, które mają problemy finansowe, często działają pod wpływem impulsu – szukają rozwiązania, ale nie zwracają uwagi na szczegóły czy konsekwencje podejmowanych decyzji. Zaciągnięcie pożyczki czy kredytu powinno być poprzedzone dokładną analizą. Jeżeli chcesz pożyczyć pieniądze, upewnij się, że będziesz posiadał środki na jej spłatę. W przeciwnym razie możesz wpaść w spiralę zadłużenia, z której wyjść jest bardzo trudno.

[1] Krd.pl, Raport Dlaczego Polacy się zadłużają (dostęp 9.08.2019).

[2] Pzip.pl, Zakładka Członkowie (dostęp 9.08.2019).Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: