Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:41:09 -6h
Tokio (Japonia) 10:41:09 +8h
Sydney (Australia) 11:41:09 +9h
Londyn (Anglia) 01:41:09 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz PLN: Podtrzymanie piątkowego podbicia PLN

19.08.2019 08:49 poniedziałek

Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi podtrzymanie nieco mocniejszego PLN po piątkowym odbiciu z okolic 2-letnich minimów. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3425 PLN za euro, 3,9149 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9939 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7557 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,734% w przypadku obligacji 10-letnich.

Piątkowe odbicie na wycenach bardziej ryzykownych aktywów zostało wstępnie podtrzymane – inwestorzy mają nadzieje, że słabsze perspektywy makro skłonią globalnych decydentów do zainicjowania programów wsparcia. Poza EBC i FED do działań przystąpił również PboC inicjując program mający zwiększyć dochody rozporządzalne. Ponadto byliśmy świadkami lekkiego spadku ryzyka politycznego w Argentynie, gdzie tamtejszy prezydent zawiesił do końca roku podatki od sprzedaży podstawowych artykułów spożywczych

. Złoty wykorzystał lekką poprawę nastrojów do skokowego umocnienia rzędu ok. 6-gr wobec euro. Warto jednak zaznaczyć,  iż końcówka poprzedniego tygodnia mijała, na krajowym rynku, pod znakiem ograniczonej płynności co najpewniej podbiło zakres ruchu na parach. W bieżącym tygodniu inwestorzy czekają na zapiski FED/EBC oraz na rozpoczynające się w czwartek sympozjum w Jackson Hole.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest kluczowych wskazań z rynku krajowego. Szeroki kalendarz makro na dziś zawiera głównie odczyt inflacji HICP dla Strefy Euro za lipiec (oczek. 1,1% r/r).

Z rynkowego punktu widzenia piątkowe podbicie wyceny PLN zostanie najpewniej nieznacznie skorygowane.  Sam EUR/PLN powinien pozostawać jednak w pewnej odległości od pełnego zakresu 4,4 PLN czekając na impulsy z rynków bazowych.


Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: