Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:06:33 -6h
Tokio (Japonia) 14:06:33 +8h
Sydney (Australia) 15:06:33 +9h
Londyn (Anglia) 05:06:33 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

19.08.2019 15:34 poniedziałek

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej przynosił zmienne nastroje. Ostatecznie ceny tego surowca zakończyły go jednak na delikatnym plusie. Zwyżką rozpoczyna się także kolejny tydzień na rynku ropy. Podczas poniedziałkowej sesji cena amerykańskiej ropy WTI przekracza już poziom 55,50 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się wyraźnie powyżej 59 USD za baryłkę.

Na globalnych rynkach finansowych pojawiło się nieco optymizmu, co pomogło notowaniom ropy naftowej we wzrostach. Wsparciem dla cen surowca były także informacje o ataku dronowym jemeńskich bojówek na saudyjskie instalacje naftowe, co nie miało co prawda istotnego wpływu na produkcję ropy w tym kraju, jednak przypomniało o napięciach politycznych i konfliktach na Bliskim Wschodzie. Z kolei praktycznie neutralny wpływ na ceny ropy naftowej miały informacje o uwolnieniu irańskiego tankowca Grace 1 z rąk brytyjskich na Gibraltarze i jego kierowaniu się w stronę Grecji.Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne


Mimo dzisiejszych zwyżek, sytuacja na rynku ropy naftowej generalnie daleka jest od optymizmu

. W miniony piątek kartel OPEC w swoim comiesięcznym raporcie obciął prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową w 2019 r. o 40 tys. baryłek dziennie do poziomu 1,10 mln baryłek dziennie i ocenił, że w 2020 r. na światowym rynku ropy pojawi się nadwyżka. Niemniej, OPEC jednocześnie zaznaczył, że nadal będzie zaangażowany w misję stabilizacji notowań ropy naftowej na globalnych rynkach i będzie uważnie śledził zmieniające się uwarunkowania polityczne i gospodarcze.

Powyższe informacje, w tym mieszana retoryka OPEC, wskazują na presję podażową na rynku ropy naftowej – jednak taką o ograniczonym zasięgu. Kartel prawdopodobnie będzie dbał o to, aby ceny surowca nie spadły dramatycznie, dostosowując swoją politykę produkcyjną do uwarunkowań na globalnym rynku.
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
MIEDŹ

Wzrost cen miedzi po informacjach z Chin.

Po dramatycznym spadku notowań miedzi na przełomie lipca i sierpnia tego roku, sytuacja na tym rynku się ustabilizowała, a notowania tego metalu odrobiły już część wspomnianej zniżki. Miniony tydzień na tym rynku był neutralny, jednak dzisiejsza sesja rozpoczyna się mocno – notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych przekroczyły poziom 2,61 USD za funt.

W centrum uwagi inwestorów na rynku miedzi są Chiny ze względu na ogromną rolę tego państwa w kształtowaniu się popytu na ten metal. W weekend Ludowy Bank Chin ogłosił zmiany w ustalaniu stóp procentowych, które mają na celu ułatwienie pozyskania finansowania przedsiębiorstwom oraz ogólnie stymulację chińskiej gospodarki. Te informacje pozytywnie wpływają dzisiaj na notowania miedzi, ponieważ sugerują one, że popyt na ten metal ze strony Chin może być wspierany przez władze tego kraju.

Z kolei kwestia konfliktu handlowego USA i Chin nadal jest mało klarowna. Donald Trump ocenił, że Chinom powinno zależeć na porozumieniu bardziej niż Stanom Zjednoczonym ze względu na ich trudniejszą sytuację gospodarczą. Wyraził on zdanie, że na razie nie jest on jeszcze gotowy na zawarcie kompromisu, zwłaszcza biorąc pod uwagę niepokoje dotyczące Hong Kongu. Biorąc te kwestie pod uwagę, na razie nie ma ani powodów do optymizmu w kwestii relacji handlowych USA i Chin, ani też przesłanek do zbytniego pesymizmu.Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Dorota Sierakowska
DM BOŚInne artykuły z tego działu: Inne artykuły: