Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 13:03:12 -6h
Tokio (Japonia) 03:03:12 +8h
Sydney (Australia) 04:03:12 +9h
Londyn (Anglia) 18:03:12 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Wysokie oczekiwania przed Jackson Hole

22.08.2019 15:25 czwartek

Dzisiaj rozpoczyna się doroczne sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, natomiast kluczowe z punktu widzenia rynku pozostaje jutrzejsze wystąpienia Powella, które będzie skrupulatnie analizowane pod kątem kierunku działań w polityce pieniężnej po zaostrzeniu konfliktu handlowego.

Jak wiemy publikacja zapisu z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie przyczyniła się do większej zmienności na rynku, gdyż potwierdziła, że większość członków FOMC uważa obniżkę za pewnego rodzaju dostosowanie w środku cyklu i nie chce, żeby ich decyzja była odczytana jako początek luzowania polityki monetarnej, co aktualnie może już nie mieć racji bytu. Konsensus rynkowy zakłada bowiem, że do kolejnego cięcia kosztu pieniądza dojdzie jeszcze we wrześniu. Wobec utrzymującej się niepewności odnośnie koniunktury w amerykańskiej i światowej gospodarce oraz niskiej inflacji nie wykluczone jest także uruchomienia programu skupu aktywów, o czym debatowano także w lipcu

. W związku z powyższym nie powinny dziwić wysokie oczekiwania rynku odnośnie jutrzejszego wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej.


W oczekiwaniu na rozpoczęcie sympozjum w Jackson Hole, a także publikację notatek z ostatnich posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego i Rady Polityki Pieniężnej na rynek napłynęły wstępne sierpniowe odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego w Europie. Generalnie dane zaskoczyły pozytywnie w obydwu sektorach i zarówno w przypadku Francji, Niemiec i całej strefy euro przebiły oczekiwania rynkowe. Indeks PMI dla przemysłu we Francji powrócił nawet powyżej neutralnej bariery 50 pkt. plasując się ostatecznie na poziomie 51 pkt. Dane wskazują w dalszym ciągu na lepszą kondycję sektora usługowego. Euro pozytywnie zareagowało na tę informacje – aktualnie główna para walutowa ponownie jest handlowana w rejonie 1,1100 w oczekiwaniu na wstępne publikacje odnośnie aktywności w sierpniu w sektorze przemysłowym i usługowym w USA. Indeks dolara utrzymuje się wciąż powyżej okrągłego poziomu 74pkt., w pobliżu sierpniowych maksimów lokalnych.


Złoty dzisiaj ponownie traci na wartości względem euro, jak i dolara. Naszej krajowej walucie specjalnie nie pomagają opublikowane dane o sprzedaży detalicznej w Polsce, które wskazują na odreagowanie w stosunku do czerwcowych odczytów. W lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła bowiem o 7,4% w skali roku wobec wzrostu o 5,3% w poprzednim okresie, co nastraja pozytywnie odnośnie perspektyw dla konsumpcji w trzecim kwartale tego roku.


EUR/USD


EUR/USD oscyluje w rejonie okrągłego poziomu 1,1100. Wsparciem dla euro na początku dzisiejszej sesji były wstępne sierpniowe odczyty indeksów PMI z Europy. W średnim terminie techniczny obraz rynku w dalszym ciągu premiuje stronę podażową, jednakże w przypadku skutecznego wyjścia powyżej strefy wsparcia w okolicy 1,1100, kurs powinien otworzyć sobie drogę na wyższe poziomu cenowe. 50-okresowa średnia EMA w skali D1 wyznacza opór w rejonie 1,1175.

USD/JPY

USD/JPY sukcesywnie oddala się od dołków ustanowionych w marcu i grudniu 2018 roku. Odbicie na rynkach akcji w tym tygodniu sprzyja wyhamowaniu spadków na tej parze, co powinno sprzyjać kontynuacji odreagowania. Notowania znajdują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali D1 i W1 oraz poruszają się w kanale spadkowym, co nie wyklucza dalszych spadków w sytuacji wzrostu awersji do ryzyka. Silnym wsparciem w dłuższym terminie pozostają okolice 104,65 jenów za dolara.

Anna Wrzesińska
Noble SecuritiesInne artykuły z tego działu: Inne artykuły: