Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:32:15 -6h
Tokio (Japonia) 11:32:15 +8h
Sydney (Australia) 12:32:15 +9h
Londyn (Anglia) 02:32:15 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Jak nadać przesyłkę kurierem?

26.08.2019 10:55 poniedziałek
Polacy coraz chętniej korzystają z rosnącego potencjału branży e-commerce w Polsce. Wraz z handlem internetowym rośnie zapotrzebowanie na usługi kurierskie. W dzisiejszych czasach wszystko można załatwić bezproblemowo, łatwo i szybko. W tym poradniku odpowiemy na pytanie, jak zamówić kuriera oraz jak nadać przesyłkę do paczkomatu?
 
Krok pierwszy – przygotowanie przesyłki do nadania
 
Zastanawiałeś się kiedyś, jak nadać przesyłkę kurierem? Aby to zrobić, musimy najpierw zadbać o to, by nasza przesyłka była w odpowiedni sposób przygotowana do transportu. Wszystkie elementy przesyłki muszą być odpowiednio spasowane. Nic nie może „latać” w środku paczki, szczególnie delikatne przedmioty powinny być unieruchomione. Warto skorzystać więc z odpowiedniego wypełnienia. Mogą to być zmięte kartki papieru, folia bąbelkowa, worki z powietrzem, ewentualnie jakieś tkaniny, ręczniki (chociaż one mogą mieć znaczący wpływ na wagę przesyłki). Całość powinna być zapakowana w wytrzymały karton, chociaż czasami wystarczy folia (np. jeśli wysyłamy produkt zapakowany już w inny karton, albo nadajemy ubrania). Kiedy przygotujemy przesyłkę, należy ją zważyć i zmierzyć.
 
Krok drugi – wybór firmy kurierskiej
 
Na podstawie danych przesyłki możemy szukać najbardziej atrakcyjnej oferty kurierskiej. Warto skorzystać z renomowanej marki, która oferuje odpowiedni stosunek jakości do ceny. Według renomowanych centrów badań satysfakcji klientów do takich marek należy np. InPost.
 
Krok trzeci – formularz nadania przesyłki
 
Teraz bardzo ważny aspekt nadawania przesyłki kurierem. Musimy wypełnić formularz nadania. Do niego wpisujemy adres nadawcy, adres odbiorcy, numer kontaktowy i dodatkowe (opcjonalne) informacje. Na tym etapie musimy zastanowić się też nad ewentualną kwotą pobrania za paczkę (dotyczy sprzedaży internetowej). Następnie do formularza będziemy wpisywać dane paczki – jej masę i wymiary.
 
Krok czwarty – opłacenie przesyłki
 
Na podstawie formularzu nadania zostanie obliczona kwota, którą musimy zapłacić za przesyłkę. Nadanie paczki możemy opłacić kilkoma metodami płatności – przelewem bankowym, kartą płatniczą, przelewem błyskawicznym oraz gotówką przy odbiorze przez kuriera.
 
Krok piąty – list przewozowy
 
W tym momencie otrzymamy list przewozowy. Jest to dowód na to, że paczka została opłacona, znajdują się na nim też dane adresata i nadawcy, które są konieczne do dostarczenia przesyłki. List przewozowy musimy wydrukować i umieścić na naszej paczce. Ważne jest to, żeby zadbać o jak najlepsze przymocowanie go do przesyłki. Najprościej będzie zastosować taśmę klejącą albo zszywki. Nie radzimy stosować standardowego kleju.
 
Krok szósty – kurier – nadanie paczki
 
Kiedy zamówimy kuriera i opłacimy przesyłkę, dojdzie do nas powiadomienie, o której godzinie pojawi się u nas kurier po paczkę.
 
Nadawanie przesyłki w paczkomacie
 
W tym przypadku będziemy korzystać z przykładu – paczkomatów InPost. W ich przypadku istnieją dwie możliwości – nadanie przy użyciu usługi Menadżer Paczek albo nadanie w paczkomacie, który posiada funkcje obsługiwania płatności kartą. W tej pierwszej wystarczy otworzyć menadżer paczek, uzupełnić wszystkie pola i wydrukować etykietę. Etykietę naklejamy na przesyłkę a paczkę umieszczamy w paczkomacie, uprzednio ją skanując. Jeśli nie posiadamy konta w Menadżerze Paczek, możemy zrobić to w nieco inny sposób. Musimy zmierzyć naszą paczkę i wyposażyć się w telefon kontaktowy do osoby, do której ją wysyłamy. Możemy podejść do paczkomatu i wybrać opcję „Nadaj paczkę”. Automat zapyta nas o gabaryty i numery telefonów – nadawcy i odbiorcy. Później umieszczamy paczkę w skrytce, a na nasz telefon przyjdzie SMS ze szczegółami. Przy użyciu Menadżera Paczek można nadawać paczki w paczkomatach InPost, które nie posiadają możliwości obsługiwania płatności kartą.


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: