Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:30:28 -6h
Tokio (Japonia) 14:30:28 +8h
Sydney (Australia) 15:30:28 +9h
Londyn (Anglia) 05:30:28 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Rynek czeka na dalsze wskazówki

27.08.2019 14:56 wtorek

    • USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Na rynek napływają mieszane sygnały. Strona chińska nie potwierdza, jakoby miało dojść do telefonicznej rozmowy wicepremiera Liu He z ludźmi Donalda Trumpa, o czym zapewnia ten ostatni. Z drugiej strony pojawiają się spekulacje, jakoby Pekin miał odroczyć część ceł (ropa, auta, żywność) o 90 dni (@money_china).

    • CHINY / DANE / KURS JUANA: Dynamika zysków przedsiębiorstw w lipcu wypadła na poziomie 2,6 proc. r/r (wcześniej -3,1 proc. r/r). Ludowy Bank Chin pozwolił sobie jednak na wyraźniejsze osłabienie juana ustanawiając fiksing USDCNY na poziomie 7,0810 wobec 7,0570 wczoraj (to poziom nie notowany od marca 2008 r.).

    • EUROSTREFA / WŁOCHY: Według doniesień rozmowy ws. utworzenia rządu przez Partię Demokratyczną i Ruch 5 Gwiazd utkwiły w martwym punkcie - kością niezgody ma być osoba Giuseppe Conte, który zdaniem Ruchu powinien powrócić na stanowisko premiera

. Strony mają czas do jutrzejszego wieczora, inaczej wzrośnie ryzyko rozpisania przedterminowych wyborów na 27 października.

    • EUROSTREFA / NIEMCY: Odczyt dynamiki PKB za II kwartał został potwierdzony na poziomie -0,1 proc. k/k i 0,0 proc. r/r, co oznacza duże ryzyko wystąpienia technicznej recesji po III kwartale (dwie ujemne dynamiki PKB z rzędu).


Opinia: Będą rozmawiać, rozmawiają, czy też blefują, aby zyskać czas przed wymianą kolejnych ciosów – takie pytania zadają sobie dzisiaj rano uczestnicy rynku. Strona amerykańska uparcie twierdzi, że Sekretarz Skarbu Mnuchin odbył w ostatnich 48 godzinach szereg rozmów ze stroną chińską. Co innego twierdzi Pekin uważając, że żadnego przełomu nie ma. Z drugiej strony pojawiają się spekulacje, jakoby możliwe było odroczenie części ceł nałożonych przez Chiny w piątek, co wpisywałoby się w scenariusz, że jednak coś jest na rzeczy i na jakiś czas będziemy mieć wyciszenie tematu, co pozwoli rynkom na wykreowanie odbicia. Zresztą te widoczne było już wczoraj, a noc (handel w Azji) upłynęła względnie spokojnie mimo mieszanych informacji nt. amerykańsko-chińskich relacji.

Jak na tym tle odnajduje się dolar? Nie jest to łatwe pytanie, gdyż teoretycznie mniejsze globalne ryzyko może z jednej strony dawać pole do odreagowania walutom bardziej ryzykownym (kosztem USD), ale z drugiej też sygnalizować scenariusz w którym FED nie będzie się nadmiernie spieszył z kolejnymi obniżkami stóp, po prostu robiąc swoje we właściwym tempie, co można było wyczytać z sygnałów od przedstawicieli Rezerwy, jakie napływały w zeszłym tygodniu – to nie wyklucza cięcia o 25 p.b. na posiedzeniu 18 września, ale też nie pozwala nadmiernie rozgrywać serii kolejnych ruchów w niewielkich odstępach czasu.

Na wykresie koszyka BOSSA USD pozostajemy ponad poziomem 82,60 pkt., na istotność którego zwracałem wczoraj, ale jednocześnie rynek zdaje się nie mieć zbytnio siły do marszu w stronę kolejnego oporu przy 82,85 pkt. po tym jak wczoraj „odpadliśmy” z okolic 82,80 pkt.

Dzisiaj wymowne jest to, że w grupie G-10 dolar jest najsłabszy wobec jena – globalny sentyment nadal pozostaje kruchy? Kurs USDJPY po wczorajszej próbie wybicia ponad poziom 106,00 dzisiaj powrócił w okolice mocnego wsparcia przy 105,60. Patrząc jednak czysto techniczne to wydaje się być ono na tyle silne i w połączeniu z ustawieniem dziennych wskaźników mogłoby dawać pretekst do próby kolejnego marszu w górę, niż powrotu do zniżek.
Wykres tygodniowy BOSSA USDWykres dzienny USDJPYSporządził:
Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: