Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:53:35 -6h
Tokio (Japonia) 12:53:35 +8h
Sydney (Australia) 13:53:35 +9h
Londyn (Anglia) 03:53:35 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

461

Nowa Zelandia – zielone wyspy Maorysów.

29.09.2019 14:41 niedziela

Kraina hobbitów kontra nowoczesna metropolia

 Przygotuj się na niezapomniane atrakcje turystyczne. Nowa Zelandia to idealny kierunek wszystkich żądnych przygód i ciekawych świata. Wyprawę warto rozpocząć od Matamata, najbardziej rozpoznawalnego miasteczka, znanego jako kraina hobbitów. Stamtąd obowiązkowo trzeba udać się w podziemny rejs przez Waitomo, wypełnionej „świecącymi robaczkami”, czyli larwami muchówki imitującymi rozgwieżdżone niebo na sklepieniu jaskini. Kolejnym przystankiem na trasie jest dynamicznie rozwijające się Auckland, pamiętające jeszcze czasy kolonialnej świetności. Panoramą miasta można cieszyć się ze wzgórza Mount Eden, będącego zboczem wygasłego wulkanu. Droga do urokliwej zatoki Mission Bay to okazja do odwiedzenia najwyższego budynku Auckland, Sky Tower, będącego doskonałym punktem widokowym. Budowla umożliwia obserwację nowoczesnego centrum, rozległych przedmieść oraz ogromnego portu „miasta żagli”.

 

Bajkowe źródła, apokaliptyczny krajobraz i stolica pełna historii

 Podczas wizyty na zielonych wyspach nie sposób pominąć wizyty w Waiotapu, nazywanej termalną krainą czarów, w której intensywne kolory wód sprawiają nieziemskie wrażenie

. W języku Maorysów nazwa rezerwatu oznacza „święte wody”. Tutaj znajduje się najgorętsze na świecie jezioro, zwane po prostu „Patelnią”, w którym temperatura wody osiąga 200 stopni Celsjusza. Wizyta w stolicy Nowej Zelandii, Wellington, to okazja do zgłębienia lokalnej historii i kultury. To właśnie tu po raz pierwszy przyznano kobietom prawa wyborcze. W mieście znajduje się wspaniałe interaktywne muzeum, poświęcone przyrodzie oraz maoryskiemu osadnictwu, w którym nie sposób się nudzić. Wyjeżdżając z miasta, podziwiać można górska panoramę Parku Narodowego Tongariro – pierwowzoru powieściowego Mordoru. To surowy krajobraz zdominowany przez trzy aktywne wulkany. Dalsza droga prowadzi wprost do wzburzonych, seledynowych wód Wodospadu Huka. Odpoczynek po pełnym wrażeń dniu zapewni natomiast kąpiel w gorących źródłach Polynesian Spa. Brzmi dobrze? Jeśli zaciekawił Cię taki program wycieczek z biurem podróży, więcej szczegółów sprawdzisz na stronie https://logostour.pl/kraje/nowa-zelandia.

 

Nowa Zelandia – atrakcje turystyczne dla najbardziej wymagających

 Turkusowa, krystalicznie czysta woda, to efekt obecności mączki lodowcowej na powierzchni oraz znak rozpoznawczy jeziora Tekapo. Zbiornik położony jest nieopodal imponującego łańcucha Alp Południowych. Kierując się w stronę Queenstown, nie sposób pominąć mostu Kawarau – kultowego miejsca narodzin komercyjnych skoków na bungee. Gorączka złota i kowboje? To także część nowozelandzkiej historii, której ślady zachowały się w Arrowtown, dawniej słynącego z pozyskiwania cennego kruszcu. Z kolei wizyta w Queenstown to świetna okazja do odbycia emocjonującej przejażdżki łodzią przez wąskie kaniony rzeki Shotover lub udania się w malowniczy rejs po jeziorze Wakatipu. Widok na panoramę miasta zapewni przejazd kolejką linową. Warto udać się także na pobliską dowiedzieć się więcej na temat hodowli słynnych nowozelandzkich owiec. Wiele warsztatów i pokazów można zobaczyć również w maoryskim centrum kultury Te Puia. 

 

Światowe dziedzictwo na wyciągnięcie ręki

 W miasteczku Te Anau zobaczyć można piękną panoramę gór i jeziora, znaną z ekranizacji Tolkienowskiej trylogii. Stąd łatwo dostać się do fiordu Milford Sound, po drodze zatrzymując się przy tzw. lustrzanym jeziorze, które odbija widok pobliskich gór. Całość wchodzi w skład Parku Narodowego Fioldland, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizytę warto zakończyć lotem helikopterem i lądowaniem na lodowcu. Kolejny punkt wyprawy to już malownicze miasteczko Dunedin z najbardziej stromą ulicą na świecie – Baldwin Street. Na położonej niedaleko plaży Koehoke można podziwiać zdumiewające formacje skalne nazywane Głazami Moeraki. Te tajemnicze skalne kule powstały w wyniku erozji mułowca, ale według miejscowych legend są pozostałościami po częściach mitycznego wraku Araiteuru, którym Maorysi przybyli na wyspę. Ich niewiarygodnie doskonały kształt przypomina ogromne jajko, a niekiedy spękaną żółwią skorupę. Od XIX w. ich ilość znacząco zmalała, ale wiele z nich wciąż można oglądać podczas spaceru wzdłuż wybrzeża.

 

Nowa Zelandia z pewnością może okazać się spełnieniem marzeń o wyprawie na drugi koniec świata. Osnute chmurami szczyty, piaszczyste równiny przeplatane lasami deszczowymi i bajecznymi źródłami – te cuda natury są dostępne w zasięgu ręki. Poznaj ten różnorodny, wielokulturowy kraj od lat uważany za jedno z najlepszych miejsc do życia. Kraina kiwi to jeden z najpóźniej odkrytych przez człowieka i najbardziej odizolowanych obszarów. Nie jest już jednak tak niedostępny, mając coraz więcej do zaoferowania.

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: