Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 02:17:35 -6h
Tokio (Japonia) 16:17:35 +8h
Sydney (Australia) 17:17:35 +9h
Londyn (Anglia) 07:17:35 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Zarządzanie pieniędzmi na FOREX – w przykładach cz.2

21.11.2006 15:46 wtorek
OBAWA PRZED STRATAMI
Jest ogromna różnica pomiędzy awersją do ryzyka a strachem przed poniesieniem strat. Musisz naprawdę nienawidzić przegrywać. Faktycznie, możesz tak zaprogramować swój mózg by znalazł sposób aby nie tracić. Ale nietracenie jest bardziej logicznym procesem niż emocjonalną reakcją.

Dwie podstawowe ludzkie tendencje wchodzą w grę. Pierwsza to błędnie inwestowane środki i druga to wyolbrzymiony syndrom straty:

Źle zainwestowane środki: Jesteś w handlu, który zaczyna grać przeciw Tobie. Wiesz, że już wydałeś prowizję, więc masz koszty, które trzeba nadrobić. Ponadto, straciłeś czas i wysiłek badając i planując ten handel. Liczysz czas i wysiłek jako koszt. Czekałeś właśnie na taką okazję i teraz obawiasz się, że gdy ona już się nadarzyła, będziesz musiał opuścić ten handel
. Czas który poświęcasz na czekanie na taką okazję to coś, co także liczysz jako koszt. Nie chcesz zmarnować wszystkich tych kosztów, więc decydujesz się dać rynkowi trochę więcej miejsca. Przez ten czas, zanim rozumiesz co zrobiłeś, ból straty zacznie Cię przygniatać. W końcu, musisz i tak przyjąć stratę, która jest teraz dużo większa niż mogłaby być. Rozmiar straty powiększa Twoją obawę, że następnym razem. Znowu będziesz mógł stracić. Rezultat końcowy to blokada mózgu i niezdolność by zapoczątkować kolejny handel.

Wyolbrzymiony syndrom straty: Przypisujesz stratom w transakcjach dwa lub trzy razy większe znaczenie niż odnoszonym zwycięstwom. W twoim umyśle, straty mają większe znaczenie niż wygrane. W rzeczywistości, żaden nie jest mniej lub bardziej ważny niż inny. Faktycznie, zwycięstwa nie muszą być tak liczne jak straty, tak długo jak zwycięstwa będą znacząco większe w rozmiarze niż straty. Oczywiście, najlepiej było by mieć więcej zwycięstw niż strat i do tego zwycięstwa o znacznie większych rozmiarach niż straty.

Co powinniśmy zrobić?
Oceniaj twoje transakcje jedynie na ich potencjale dla przyszłej straty albo zysku. Pytaj siebie, „co mogę zyskać na tym handlu a ile stracić?” Przemyśl sprawę od początku. „Co jest najgorszą rzeczą, która może się zdarzyć jeżeli zawrę taką transakcję i czy mam plan i strategię dla wyplątywania się zanim to będzie miało miejsce?” „Jeżeli zacznę tracić, czy jest jakiś sposób abym mógł coś zmienić i wyjść na zwycięzcę?” Naucz się patrzeć na koszty handlu jak na zwykłą część Twojego interesu. Spróbuj nastawić swój umysł, abyś nie tracił niepotrzebnie, tylko z uporu. Kiedy dajesz rynkowi więcej miejsca, postępujesz właśnie w ten sposób – często niepotrzebnie marnujesz pieniądze.

DOCENIANIE INWESTOWANYCH PIENIĘDZY BARDZIEJ NIŻ WYGRANYCH
Kupcy mają tendencję by postępować bardziej nieuważnie z pieniędzmi, które wygrali niż z pieniędzmi, które zainwestowali. Właśnie dlatego, że wygrałeś pieniądze na dobrych handlach nie znaczy to, że powinieneś uprawiać hazard tymi pieniędzmi! Ludzie są bardziej chętni by ryzykować pieniędzmi, które postrzegają jako zdobyte, tak jak gdyby to były znalezione pieniądze. Oni zapominają, że pieniądze to pieniądze. Ocenianie pieniędzy zależnie od tego skąd one pochodzą – może prowadzić do nieszczęśliwych konsekwencji dla tradera. Tendencja by handlować bardziej ryzykując pieniędzmi zrobionymi na transakcjach niż pieniędzmi włożonymi jako depozyt nie ma żadnego sensu. A jednak gracze będą podejmować większe ryzyko handlując pieniędzmi z wygranych, o których nigdy nie myśleli, że znajdą się na ich koncie.

Co powinniśmy zrobić?
Poczekaj chwilę zanim umieścisz wygrane pieniądze w jakichś transakcjach. Utrzymuj twój rachunek handlowy na stałym poziomie. Wypłacaj wygrane pieniądze z Twojego rachunku i połóż je w bezpiecznym miejscu. Im dłużej będziesz trzymał wygrane pieniądze, tym bardziej prawdopodobne jest, że potraktujesz je jak swoje własne.

ZAPOMINANIE O ZMIENNYM POZIOMIE DEPOZYTU
Wielkość depozytu może się zmieniać w zależności od sytuacji na rynku, większych zagrożeń ekonomicznych, czy katastrof.  Podobnie rzecz się ma ze zwiększaniem spreadu podczas większej zmienności rynku, np. pod wpływem publikacji ważnych danych ekonomicznych.

Trader, którego znamy, Willie, obliczył, że gdyby ceny indeksu nieustannie spadały, a on nieustannie dodawałby kolejne pozycje, ceny wybuchałyby do nowych niżów. Indeks, którym handlował stał się bardzo zmienny i jego broker podniósł depozyt z 10% do 30%. Willie posiadał mały rachunek i kiedy próbował sprzedać dodatkowe kontrakty, jego broker nie pozwolił na to. Willie zareklamował ostro, ale broker był nieugięty w odmowie. Broker nie pozwoliłby, żeby Willie użył niezrealizowanych, pozornych zysków by pokryć dodatkowy depozyt wymagany dla dodatkowych zleceń. Broker wyjaśnił Williemu, co musi zrobić by w praktyce zbudować pozycję piramidy, której nie mógł zrobić na niezrealizowanych zyskach u brokera.

Pomyłką Williego było „złudzenie pieniędzy”. Willie przypuszczał, że ponieważ jego pozycja poruszała się w kierunku przynoszącym korzyści, to miał niejako większy depozyt i tym samym większą siłę sprzedaży. Jego broker szybko sprowadził Williego do rzeczywistości. Większość brokerów nie pozwoli aby nie zrealizowane, pozorne zyski, które nie stanowią dodatkowych, rzeczywistych funduszy, mogły być używane jako depozyt do zabezpieczenia transakcji, tym samym sen Williego o bajecznych zyskach uzyskanych z tego handlu pozostał właśnie tylko snem. Willie powinien być wdzięczny, że jego broker nie pozwolił, by popadł w kłopoty. Zawieranie transakcji na kształt piramidy z niezrealizowanych zysków nie jest sposobem by odnosić sukces jako trader w przyszłości.


Co powinniśmy zrobić?
Powinieneś zdać sobie sprawę, że każde tak zwane „rozszerzenie” otwartej pozycji jest w rzeczywistości całkiem nową pozycją. Każde rozszerzenie ponosi za sobą nowe ryzyko i każde rozszerzenie stanowi dla Ciebie dodatkowy handel, który może zawieść i przynieść stratę. Kiedy planujesz handel, bądź świadomy, że jeżeli rynek staje się zmienny, wymagania depozytu mogą pójść w górę, przez to uniemożliwić Tobie realizację jakąkolwiek strategii dotyczącej dodawania kolejnych pozycji. Nie ma nic złego w budowaniu pozycji kolejnych etapów w czasie gdy ceny podnoszą się albo spadają, ale kiedy zmienność dyktuje wzrost w wymaganiach depozytu, wystrzegaj się rozszerzania pozycji i bądź świadom, że nie będziesz mógł tego dokonać.

cdn.


jw.
na podstawie artykułu Joe Rossa


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: