Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 02:56:19 -6h
Tokio (Japonia) 16:56:19 +8h
Sydney (Australia) 17:56:19 +9h
Londyn (Anglia) 07:56:19 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Forex: Dlaczego jeszcze nie grasz?

07.12.2006 16:07 czwartek
Choć rynek walutowy w coraz prostszy i bardziej przystępny sposób daje wielkie możliwości finansowe, wiele osób znajduje dużo wymówek, alby tylko nie zacząć inwestować. Ograniczają się oni jedynie do posiadania takiej możliwości. W tym artykule opiszemy te najczęstsze wymówki.

Nie mam czasu
Wbrew pozorom, tę dość absurdalną wymówkę słyszymy najczęściej. Jest to prawdopodobnie najbardziej patetyczne wytłumaczenie aby tylko nie handlować. Dlaczego?
Dostępność technologii i informacji we współczesnym życiu oznacza, że możemy działać w każdych ramach czasowych, kiedy tylko chcemy. Dużo ludzi kiedy słyszy słowo „granie”, myśli, że oznacza to spędzenie przed komputerem całego dnia. Większość z nas w ogóle nie planuje poświęcić choćby godzinę każdego dnia na przyjrzenie się rynkowi. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy handlować na rozkaz, tu czas dobieramy sobie sami.

Użyję przykładu
. Mój znajomy, kilkuletni już trader, często korzysta z sali gimnastycznej na swojej uczelni, bywa na spotkaniach i ciągle jest w drodze. Co więcej, oprócz swojej pracy, prowadzi kilka interesów na boku. W 2004 roku, gdy bywały długie okresy kiedy nie handlował w ogóle i prawdopodobnie złożył tylko kilkanaście transakcji przez cały rok, był w stanie zarobić 200% na rynku. Jeżeli był on w stanie grać, a posiadał swój plan i strategię, był też w stanie osiągnąć taki wynik. Każdy tak może.

Nie mam pieniędzy
W przeszłości było to dość zrozumiałe wytłumaczenie, by nie handlować. W dzisiejszych czasach, bądź co bądź, każdy może handlować posiadając stosunkowo niewielkie pieniądze. Koszty transakcji spadły drastycznie przez ostatnią dekadę i jest więcej opcji handlu niż kiedykolwiek przedtem. Jest nawet jedna szczególna platforma, której broker nie wyznacza minimum odnośnie wymagań co do rozmiaru depozytu. Wówczas trader może rozpocząć handel już od $1.

Czy lepiej jest mieć więcej pieniędzy? Oczywiście. Im większym kapitałem dysponujesz, tym więcej lepszych opcji posiadasz i tym więcej pieniędzy możesz trzymać w otwartych transakcjach.

Posiadanie dużej ilości pieniędzy to nie zawsze dobra rzecz, chociaż... Dla niedoświadczonego gracza lepsze jest posiadanie mniejszych pieniędzy, które podlegają ryzyku. Dlaczego? Każdy, kto dopiero zdobywa umiejętności, popełnia błędy. Tak samo jest w przypadku początkującego tradera. Podobnie jak żaden trener nie powoła swojego nowego zawodnika do gry w mistrzostwach przeciw doświadczonym graczom, tak samo nowy gracz, który wchodzi na rynek, nie powinien zawierać dużych transakcji i lokować tu znaczących ilości swoich aktywów, poddając je zbyt wysokiemu ryzyku. To po prostu zdrowy rozsądek. Bezpieczniej jest skazywać się na nieuniknione pomyłki, kiedy nie podejmujemy zbyt wysokiego ryzyka.

To zbyt ryzykowne
Spekulowanie jest tylko tak ryzykowne, jak na to pozwolimy. Jeżeli podejmujesz się ryzykownych transakcji, wtedy handlowanie rzeczywiście jest ryzykowne. Jeżeli tak nie robisz, wtedy nie jest. Zawsze będzie istnieć ryzyko utraty pieniędzy podczas handlu. To jest zupełnie nieuniknione. Ale tak możemy powiedzieć o każdym aspekcie naszego życia.

Szybka jazda samochodem jest jedną z bardziej ryzykownych rzeczy przy dzisiejszym przepychu, ale ciągle lubimy to robić. Zmniejszamy to ryzyko przez stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, planując swoją trasę, używając pasów bezpieczeństwa, stosując się do znaków, i tak dalej. Czy to zupełnie eliminuje ryzyko wypadku? Nie, nie robi tego. Nawet nie jesteśmy w stanie uniknąć ulicznych korków czy nawet zabłądzić. Jednak, pomimo wątpliwości i obaw, podejmujemy to ryzyko, gdyż umożliwia nam ono dotarcie na czas w wyznaczone miejsce.

Z tradingiem jest tak samo. Robimy to, ponieważ gra pomaga nam osiągnąć finansowe cele. Nawet, gdy po drodze występują skoki cen, to jeżeli jesteśmy wystarczająco skupieni i sumienni, możemy pomniejszyć swoje ryzyko i potencjalną szkodę, gdy rynek niespodziewanie zawróci i zacznie się nowy trend.

To zbyt skomplikowane
Technologia i konkurencja połączyły się, czyniąc handel łatwiejszym niż kiedykolwiek przedtem. Wszystko co musimy teraz zrobić to kilka kliknięć i możemy zawrzeć transakcję, sprawdzić swoje pozycje, przeczytać wiadomości lub zrobić cokolwiek innego, co potrzebujemy. Sam fakt, że czytasz ten artykuł świadczy o tym, że posiadasz wszystkie konieczne umiejętności by rozpocząć spekulacje na rynku.

Czy handlowanie może być skomplikowane? Pewnie, że może. Jest ono skomplikowane tam, gdzie do handlu użyto skomplikowanego oprogramowania, matematycznych algorytmów, a nawet sztuczną inteligencję. Żadna z tych rzeczy nie jest konieczna, chociaż... Niektórzy z najlepszych traderów używają niewiele więcej niż tylko wykresu cenowego albo prostego wykresu słupkowego. To, jak zawiłych i skomplikowanych wykresów używasz, zależy już tylko od Twoich osobistych preferencji.jw.
na podstawie artykułu Johna Formana


mi się podobra
02.02.2007 22:21 piątek ~shogun-typ: beginner
Jestem bardzo początkującym "traderem" :-)Cały cykl artykułów bardzo mi się podobra, w wyraźny i przystępny sposób obrazuje sposoby postępowania , pokazuje przyczyny zachować.
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: