Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 16:37:31 -6h
Tokio (Japonia) 06:37:31 +8h
Sydney (Australia) 07:37:31 +9h
Londyn (Anglia) 21:37:31 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

133

Jak grać na giełdzie i bezpiecznie pomnażać swój majątek? cz.4

10.01.2007 15:33 środa
Cztery niezbędne elementy, których potrzebujesz, aby odnieść długotrwały sukces na giełdzie.

Aby z powodzeniem zająć się inwestowaniem na Foreksie, potrzebna Ci będzie wiedza i przygotowanie praktyczne w czterech wymienionych aspektach:

1. wprowadzenie do gry,
2. system wejścia i wyjścia z rynku,
3. system zarządzania pieniędzmi,
4. odnalezienie się w nowej sytuacji – inwestora giełdowego.


1. Wprowadzenie do gry
Raport ten zawiera podstawowe wiadomości, które służą wprowadzeniu do gry. Każdy następny będzie zawierać kolejne użyteczne informacje, pozwalające stopniowo poszerzać Twoją wiedzę i umiejętności.

2
. Systemy wejścia i wyjścia z rynku

System wejścia (zajęcia pozycji) oraz wyjścia z rynku (zamknięcia pozycji) to jedna z esencji Foreksu. System służy do tego, aby powiększyć szanse zarabiania podczas każdego wejścia na rynek.

Interesującym aspektem Foreksu jest to, że systemy można testować wcześniej, zanim jeszcze wejdzie się na rynek i zainwestuje prawdziwe pieniądze. Prawdę mówiąc jest to już powszechny zwyczaj – dziś tylko bardzo początkujący ważą się na grę niesprawdzonym systemem.

Dwie podstawowe metody testów to zaprogramowanie systemu i symulacja, jak radzi sobie na danych historycznych. Istnieje kilka programów do tego celu, są programy rozbudowanej analizy statystycznej (ulubione autora), moduły testujące strategię na istniejących platformach (mają swoje ograniczenia), można również wykorzystać doskonałe możliwości arkusza kalkulacyjnego Excel.

Druga metoda to testy rynkowe – wiele systemów jest sprawdzonych i udoskonalanych przez lata dzięki wysiłkowi tysięcy graczy.

Przez moje ręce przewinęło się wiele systemów, w tym kilkanaście skutecznych i zyskownych. Spośród nich co najmniej kilka jest na tyle prostych, że można od nich zacząć i już na początku odnosić pierwsze sukcesy.

Ciekawą sytuację opisuje jeden z bardzo znanych traderów – człowiek którego polubiłem za prosty i bezpośredni styl – Mark McRae. Jego znajomy wystartował od 10 tysięcy dolarów i dokonując tylko 40 wejść na rynek (niektóre, co ciekawe, przez pomyłkę wchodził odwrotnie niż chciał) – zarobił w krótkim czasie ponad milion dolarów.

Zarabianie na Foreksie najlepiej porównać do wchodzenia długimi schodami na dwudzieste piętro. Każde wejście na rynek to próba przekroczenia kolejnego stopnia. Jeśli wygrasz – wejdziesz o jeden lub więcej wyżej. Jeśli nie – zejdziesz stopień w dół.

Dobry system ma za zadanie zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że wygrasz (pójdziesz w górę), a także zwiększyć wielkość samej wygranej (więcej schodów na raz). Dobry system ogranicza do minimum straty kapitału.

3. System zarządzania pieniędzmi (wielkością pozycji)
System zarządzania pieniędzmi jest trzecim elementem sukcesu: musisz dokładnie wiedzieć, ile możesz zaryzykować w pojedynczym wejściu na rynek. Jeśli nie wygrasz, musisz powrócić do gry i nadrobić straty.

W skrócie Twój system powinien działać następująco:

Jeśli stracę – spadnę tylko o jeden stopień.

Jeśli wygram – wejdę od razu kilka stopni w górę.

Oczywiście nie jest możliwe, aby od razu wskoczyć na trzecie piętro. Potrzebujesz serii kroków, które systematycznie będą prowadzić Cię na szczyt. Zarządzanie pieniędzmi nie pozwala spaść zbyt nisko.

Ci, którzy zarobili duże (i bardzo duże) pieniądze, podkreślają konieczność ochrony kapitału, i nie wystawiania go na zbyt wysokie ryzyko (o tym, co to dokładnie znaczy, opowiem w kolejnych raportach).

4. Poznanie swoich reakcji ma wpływ na osiągane wyniki giełdowe
Czwartym, niezbędnym elementem sukcesu jest odnalezienie się w nowej sytuacji. Są dni, kiedy Forex wywiera dużą presję psychiczną na graczy. Co ciekawe równie silnie oddziałują zarówno wygrane jak i porażki.

Istnieje już bardzo wiele dobrych badań na temat psychologii tradingu (choć jeszcze nie są powszechnie znane nawet wśród specjalistów). W dalszych częściach cyklu pokażę, co wynika z najważniejszych z nich oraz jak wykorzystać tę wiedzę dla powiększania swoich zysków.

Jednym z najciekawszych sposobów przygotowania do pracy na rynku jest półgodzinna medytacja. Stosują ją traderzy jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, dokonujący każdego dnia (handlowego) transakcji na miliardy dolarów.


dr Dariusz Świerk

"Dowiedz się w jaki sposób możesz najłatwiej podwoić Twoj kapitał w dwa miesiące."Jak grać na giełdzie i bezpiecznie pomnażać swój majątek? cz.3 [tutaj]
Jak grać na giełdzie i bezpiecznie pomnażać swój majątek? cz.5 [tutaj]


emocja
18.10.2015 23:26 niedziela ~romek
jak dla mnie emocje są najbardziej zdrawdliwe i mogą nas wpędzic w niezłe tarapaty. jednak chłodna analiza jest kluczem do sukcesu. sam widzę bo gościach z xSociala, że można zarabiac ogromna kwoty...niemniej to już kwestia doświadczenia
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: