Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:33:29 -6h
Tokio (Japonia) 11:33:29 +8h
Sydney (Australia) 12:33:29 +9h
Londyn (Anglia) 02:33:29 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

Siedem zabójczych pomyłek tradera cz. I

19.01.2007 16:08 piątek

Studiując najczęstsze powody niepowodzenia, możemy uniknąć popełnienia tych pomyłek, które robi tłum i obrócić te negatywne czynniki w pozytywne. W tym artykule, zwrócimy uwagę na siedem najczęstszych pomyłek popełnianych przez traderów.Błąd numer JEDEN – przełączanie strategii

albo „polowanie na Świętego Graala”

Święty Graal inwestowania (tradingu) – wszyscy tego poszukujemy – wspaniałego systemu, który nigdy nie traci. Przeszukujemy wszystkie fora, czytamy książki, uczestniczymy w seminariach, dyskutujemy na chatroomach, ale ten tajemniczy system, który wygrywa, ciągle nam się wymyka.

Dlaczego marnujemy tyle czasu i wysiłku szukając czegoś, co nie istnieje?
Ponieważ jest to znacznie łatwiejsze niż stawienie czoła rzeczywistości, która pokazuje, że inwestowanie wcale nie jest takie proste jak dokonanie zakupu (kiedy magiczny wskaźnik mówi „kupuj”) i sprzedaży, gdy ten sam wskaźnik mówi „sprzedaj”, oraz obserwowanie, jak niekończące się zyski nieustannie napływają do naszego portfela.

Ważne jest to, że nie ma żadnego świętego Graala – zawsze wygrywającego systemu inwestowania
. Polowanie na Graala jest wysoko niszczycielskim, behawioralnym wzorem, który dotyka prawie każdego tradera w którymś punkcie jego kariery. Typowe jest, że trader zaczyna od nauki systemu albo strategii i gra tym przez krótki okresu czasu. Strategia może okazać się dochodowa prawie natychmiast, ale może także przynieść szybką stratę. Prędzej czy później strata, bądź cały bieg strat stanie się nieuchronna. Wówczas trader zdecyduje, że to nie jest system dla niego odpowiedni i zacznie poszukiwania nowej metody.

I w ten sposób, skacząc od systemu do systemu, trader nigdy nie będzie w stanie wypróbować swojej strategii w długim terminie. Wszystkie systemy obejmują kilka stratnych transakcji, gdyż taka jest natura rynków. Ale tak długo jak strategia będzie mieć pozytywne oczekiwania całościowe (to znaczy przeciętnie będzie więcej zysków niż strat), te straty będą bez znaczenia.


POSTĘPOWANIE: Jako traderzy, musimy przyjąć fakt, że strat należy się spodziewać i tkwią one w wybranym przez nas systemie na stałe, by okazały się jednak znacznie mniejsze niż zyski w ostatecznym wyniku długoterminowym. Robiąc tak, przełamujemy cykl polowania na Graala i pokonujemy w ten sposób jedną z największych przeszkód dla naszego sukcesu.

Końcową uwagą w tym zakresie będzie słowo o forach i chatroomach. Chociaż są to niewątpliwie doskonałe źródła informacji i idei, to mogą być bardzo niebezpieczne w napędzaniu cyklu skaczących strategii. Naturą tego bogactwa zasobów jest to, że oferują one nieustannie nowe idee i naraża to gracza na nowe pokusy (chęć zmiany, postępowania, strategii). To oczywiście może jedynie oznaczać przetestowanie albo „papierowy handel” nowymi pomysłami obok naszej rzeczywistej strategii. Należy wystrzegać się napędzania przez fora i ponownego wchodzenia na rynek, ze zmienioną, nową strategią pod wpływem „kolejnej wielkiej myśli”.jw.
na podstawie artykułu Harvey Walsh'a


Siedem zabójczych pomyłek tradera cz. II [tutaj]


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: