Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:23:30 -6h
Tokio (Japonia) 10:23:30 +8h
Sydney (Australia) 11:23:30 +9h
Londyn (Anglia) 01:23:30 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Sukces „Cisco Systems” – jednej z najjaśniejszych gwiazd Doliny Krzemowej

20.02.2007 15:31 wtorek
W 1999 r., Cisco Systems, jako trzecie przedsiębiorstwo w historii - po General Electric i Microsofcie - z impetem przełamało barierę 300 miliardów dolarów wartości rynkowej. Nie był to pierwszy rekord w historii najjaśniejszej gwiazdy Doliny Krzemowej. Próg 100 miliardów firma pokonała w 12 lat – nawet imperium Gatesa potrzebowało na to prawie dwukrotnie dłuższego czasu.

Sposób na podniesienie wartości firmy
W ciągu niecałych pięciu lat w roli prezesa, John Chambers, dziesięciokrotnie podniósł wartość firmy. Osiągnął to dzięki największej w historii akcji przejmowania mniejszych spółek - nowe nabytki dochodzą w tempie jednej firmy na miesiąc. Cisco ma również najbardziej dochodowe strony WWW na świecie - każdego dnia witryna przynosi obroty rzędu 50 milionów dolarów.
A jednak niewielu przeciętnych zjadaczy chleba wie o Cisco cokolwiek bliższego, jeszcze mniej liczni znają początki - historię dwojga kochanków z Uniwersytetu Stanforda w Dolinie Krzemowej Santa Clara, niedaleko Meksyku, którym zamarzyło się wysyłanie listów miłosnych elektroniczną pocztą...

Rośnie superpotęga świata komputerów
W elitarnych kręgach Doliny Krzemowej Cisco Systems uznawane jest za jedną z największych gwiazd, jakie narodziły się tam w cią­gu ostatnich kilkunastu lat
. Niektórzy branżowi analitycy widzą w tej firmie kolejną superpotęgę świata komputerów.

Tak jak komputery osobiste stały się dla Microsoftu i Intela kurą znoszącą złote jajka, tak dla Cisco złotodajną żyłą jest żywiołowo rozra­stający się Internet. Firma opanowała 85% rynku urządzeń zwa­nych ruterami, które stanowią kościec tej największej ze wszystkich sieci komputerowych na świecie. W efekcie wartość akcji spółki w okresie 1995-2000 wzrosła o ponad 2000% - to wynik dwa razy lepszy od uzy­skanego przez Microsoft Corporation.
Dzieje Cisco to historia niezwykłego sukcesu. Mimo częstych roszad na stanowiskach kierowniczych firmie udało się upolować najsmaczniej­sze kąski pojawiające się na rynku i w konsekwencji wręcz znokautować swych rywali, takich jak 3Com czy IBM. A wszystko to dzięki inteligent­nym menedżerom, innowacjom, dbałości o klienta oraz jednej z najbar­dziej szalonych serii zakupów, jakie widział świat biznesu.


Czytaj dalej na inwestycje.pl 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: