Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 10:30:59 -6h
Tokio (Japonia) 00:30:59 +8h
Sydney (Australia) 01:30:59 +9h
Londyn (Anglia) 15:30:59 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

III Filar: 12 tysięcy złotych można będzie odliczać w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT

14.04.2009 17:36 wtorek

W Sejmie złożono projekt ustawy zakładającej możliwość odpisania kwoty 12 tysiące złotych rocznie od podstawy opodatkowania pod warunkiem przeznaczenia jej na zabezpieczenie emerytalne w ramach III filaru ubezpieczeń społecznych. Pod projektem przygotowanym przez Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "RAZEM" podpisało się ponad 120 tysięcy osób.

Adam Sankowski pełnomocnik Komitetu wyjaśnia, że kwoty odkładane na emeryturę - inaczej niż obecnie - nie byłyby opodatkowane. Dodaje, że w ten sposób kapitał, który ma zabezpieczyć naszą starość budowałby się zdecydowanie szybciej. Twórcy projektu przewidują, że kwotę 12 tysięcy złotych można będzie odliczać w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT.

Doradca prawny Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych Andrzej Chrościcki zapewnia, że korzyści tej ustawy będą spore, szczególnie dla osób, które jak najwcześniej zdecydują się oszczędzać

. Zaznacza, że będzie to znaczne wspomożenie emerytury z ZUS-u i OFE, zwłaszcza, że w świetle analiz te ostatnie świadczenia nie będą tak wysokie, jak zakładano na początku reformy emerytalnej.

Doradca Finansowy Andrzej Fesnak podkreśla, że ideą oszczędzania w III Filarze jest oszczędzanie długofalowe obdarzone niewielkim ryzykiem. Środków tych nie będzie można zużyć przed 60. czy 65. rokiem życia. W opinii ekspertów, wprowadzenie ulg dla chcących oszczędzać w III Filarze jest bardzo potrzebne, zarazem jednak, może znacznie zmniejszyć wpływy do budżetu, które rząd będzie musiał zrównoważyć najprawdopodobniej podniesieniem podatków.

IAR

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: